Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Coşkun Ertepınar Kimdir?

Coşkun Ertepınar kimdir? Coşkun Ertepınar’ın hayatı, şiirlerinde kullandığı dil, şiirlerinde işlediği konular, eserleri konulu araştırma yazısı.

Coşkun Ertepınar Kimdir?

Coşkun Ertepınar Kimdir?

Türk Edebiyat tarihi birbirinden değerli isimleri barındırmaktadır. Son dönemde edebiyat tarihimize adını yazdıran yazar ve şairlerde belirgin bir azalma olsa da, Coşkun Ertepınar gibi değerli isimleri göz ardı etmemek gerekir. Egzotik şair lakabıyla anılan Coşkun Ertepınar kimdir yakından bakalım…

Coşkun Ertepınar’ın Hayatı

1914 yılında Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı Erkilet beldesinde doğan Coşkun Ertepınar, ilkokulu ve ortaokulu Kayseri’de bitirmiştir. Sivas Erkek Öğretmen Okulu’ndan 1932 yılında mezun olan Ertepınar, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden de 1937 yılında mezun olmuştur.

Türkçe öğretmeni olarak uzunca bir dönem görev yapan Ertepınar, sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Şube Müdürlüğü yapmıştır. Halk Eğitim Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliği, ve Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği gibi görevlerde de bulunan Ertepınar tüm bu büyük sorumluluklarının yanında şiirden hiç kopmamıştır.

Coşkun Ertepınar’ın ilk şiirinin adı Bir Gece’dir. Bu şiir 1930 yılında, Muhit dergisinde şairin kullandığı takma adlardan biri olan “D. Münir” imzası ile yayımlanmıştır. 1978 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü’nü de kazanan Ertepınar, 1991 yılında da İLESAM’dan Hizmet Şeref Ödülü almıştır. Şairin İngilizce, Macarca ve Lehçe’ye çevrilen şiirleri de vardır. Hayatının hemen her döneminde şiir yazmaya devam eden Coşkun Ertepınar 9 Ağustos 2005 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.

Coşkun Ertepınar’ın Şiirlerinde Kullandığı Dil

Coşkun Ertepınar şiirlerinde sade bir dil kullanmıştır. Ertepınar’ın şiirlerinde kullandığı yalın dil, hemen herkes tarafından ilgiyle takip edilmesini sağlamıştır. Coşkulu dil kullandığı şiirlerinde doğal tarzı ile beğeni kazanmıştır. Şiirlerini hece ölçüsü ile kaleme almaya başlayan Coşkun Ertepınar, daha sonra serbest şiir tarzında eserler vermiştir.

Coşkun Ertepınar’ın Şiirlerinde İşlediği Konular

Coşkun Ertepınar şiirlerinde sevgiye önem vermiştir. Sevginin her türlüsüne şiirlerinde yer veren Ertepınar; insan sevgisi, vatan sevgisi gibi konulara yönelmiştir. Ertepınar’ın şiirlerinde işlediği konular; sevgi, mutluluk, huzur, dostluk, arkadaşlık, bağlılık ve umut olarak sıralanabilir.

Coşkun Ertepınar’ın Eserleri

» Deniz Üstü (Şiir, 1935)

» Dönülmez Zaman İçinde (Şiir, 1949)

» Tek Adam (Deneme, 1954)

» Kaderden Yana (1956)

» Mevsimlerin Ötesinde (1962)

» Güzel Dünya (1969)

» Şu Dağlar Bizim Dağlar (1973)

» Zaman Bahçesinde (1978)

» Destan Atatürk (1981)

» Dorukta Rüzgar Var (1986)

» Sevginin Yedi Rengi (1993)

» Yunus Bahçesinde Açan Gül (1993)

» Küçük Dünyamın İçinden (1995)

» Çocuklar ve Papatya (1996)

» Bir Politikacının Anıları Refik Koraltan (1999)

» Şiir İkliminde Bir Ömür

» Şiir Dünyasındaki Yerim Üzerine

» Kitaplarla Kurulan Dostluk

» Bir Gece

» Ara ki Bulasın

» Ben Öğretmenim Çocuklar

*** Coşkun Ertepınar Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
1
love
1
sad
1
unlike
0
happy
0
clap
0
confused

Yorum Yap