Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı

Seyit Onbaşı kimdir? Neden önemlidir? Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında araştırma yazısı.

Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı

Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu saflarında yer alan Osmanlı Devleti, karşısında dünyanın en güçlü devletlerinden Fransa, İngiltere ve Rusya gibi ülkeleri bulmuştur. Osmanlı Devleti pek çok cephede aynı anda savaşmış ve Osmanlı Ordusu bu cephelerden özellikle birinde; Çanakkale Cephesi’nde üstün başarı sergilemiştir. Çanakkale Savaşı, milletimizin vatan sevgisinin, fedakarlığının, kahramanlığının, azminin vücut bulduğu cephedir.

Bu zafer nice kahramanlarımızın büyük fedakarlıkları ile kazanılmıştır. Bu kahramanlardan biri de Seyit Onbaşı’dır.

Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya gelmiştir. 1912’de Balkan Savaşları’na katılmış, savaş bitiğinde topçu eri olarak Çanakkale Cephesi’nde görev almıştır.

18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda sağlam kalabilen tek topun vinci bozulması üzerine Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 kilogramlık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürerek Ocean adlı gemiye büyük zarar verilmesini sağlamıştır. Bu başarısı sonucu Seyit Ali’ye onbaşılık ünvanı verilmiştir.

Çanakkale Savaşı’ndan bir gün sonra Seyit Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali bu sefer top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

1918 senesinde köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etmiştir. 1934 senesinde çıkartılan Soyadı Kanunu ile “Çabuk” soyadını alan Seyit Onbaşı 1939 senesinde verem hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

İçindeki vatan sevgisi ile mümkün olmayacak bir iş başaran Seyit Onbaşı, belki de Çanakkale Savaşı’nın gidişatını hatta bir milletin kaderini değiştiren bir kahraman olarak tarihimizde ayrı bir yeri olan kahramanlarımızdan biridir.

*** Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
clap
35
angry
28
love
16
unlike
13
sad
9
confused
7
happy

81 Yorum

Yorum Yap