Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Kutlama Nedenlerimiz

30 Ağustos niçin kutlanır? 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlama nedenlerimiz hakkında araştırma yazısı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Kutlama Nedenlerimiz

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı Kutlama Nedenlerimiz

Her yıl 30 Ağustos günü kutlanan Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk topraklarını işgal etmek isteyen Yunan askerlerine karşı 30 Ağustos 1922’deki Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni Türk milleti kazanmıştır. Bu zafer genciyle yaşlısıyla, kadınıyla çocuğuyla Türk milletinin büyük fedakarlıkları ve azmiyle kazanılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, bu büyük zaferi kutlamak, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiğimiz şehitlerimizi anmak, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin ne büyük zorluklarla kurulduğunu genç nesillere anlatmak, birlik ve beraberlik için azimle hareket etmeninin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek, yurt savunmasının önemini vurgulamak, milli ruhun canlı tutulmasını sağlamak için kutluyoruz.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

*** 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlama nedenlerimiz hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
love
2
unlike
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
angry

6 Yorum

Yorum Yap