Kompozisyonlar

Yeşilay Haftası

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasındaki hafta  “Yeşilay Haftası” olarak belirlenmiştir. Aşağıda, Yeşilay Haftası  etkinliklerinde kullanabileceğiniz bazı kompozisyon örnekleri yer almaktadır.

yesil-ay-haftasi

YEŞİLAY HAFTASI KONUŞMA METNİ

Sevgili Öğrenciler!
İnsan sağlığını tehdit eden birçok kötü maddeler ve alışkanlıklar vardır. Bunların başında sigara, içki ve uyuşturucu maddeler( esrar, eroin, afyon, kokain, LSD v.b) geliyor. Bu zararlı maddelerden içki ve sigara dışında kalanlar kanunlarla yasaklanmıştır. Almak, satmak ve içmek yasaktır. Bu zararlı maddeleri kullananlar genç yaşlarında ölümle karşılaşmaktadırlar.

Yaşadığımız çevrede bizleri en çok etkileyen zararlı alışkanlıklar içki ve sigaradır. İçki insanların beden ve ruh sağlığını bozar. İçkiye harcanan paralar aile bütçesine büyük zararlar verir. Ailede huzur bozulur, boşanmalar başlar. Bundan da en çok çocuklar zarar görürler. Bu yüzden atalarımız; “ İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.” demişlerdir.
Sigara da en yaygın kötü alışkanlıkların başında gelmektedir. Hem verdiğimiz paralara yazık oluyor hem de kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluyoruz. Paketlerin üzerinde “sigara öldürür” uyarısı yazdığı halde içmeye devam ediyoruz. Sigara ve içki alışkanlığını kazananlar terk etmekte çok zorlanıyorlar. En iyisi hiç başlamamaktır.

Sevgili öğrenciler!
Yurdumuzda içki ile mücadele etmek için 1 Mart 1920 de Yeşilay Kurumu kurulmuştur. Bu nedenle her yıl 1-7 Mart tarihleri arası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Kutlamadaki amaç, kötü alışkanlıkların zararlarını anlatarak, çocuklarımızı bu tür kötü alışkanlıklardan uzak tutmaktır. Hasta olmadan önce sağlığımızın kıymetini bilelim. Zararını bile bile içki ve sigara içip ölüme erken gitmeyelim. Sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum!


 

YEŞİLAY HAFTASI

Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar.

Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.
Sigara: Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır. Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.

Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım.


İÇKİ ALIŞKANLIĞININ ÖNLENMESİ

İçki alışkanlığı zorla, baskıyla önlenemez. Ancak yaygın bir eğitimle içki alışkanlığının önüne geçilebilir. İçki ve uyuşturucu alışkanlığının önlenmesinde aileye, okullara, basına ve devlete düşen görevler vardır.
Bunları şöyle özetleyebiliriz:

Aileye Düşen Görevler:
1. Evde içki bulundurulmamalıdır.
2. Anne ve babalar, evde içki içmemelidir.
3. Eve gelen konuklara içki ikram edilmemelidir.
4. Aile içindeki kutlamalar, içkiyle olmamalıdır.
5. İçkinin zararını konu alan şiir, yazı, resim vb. gibi yarışmalar düzenlenmelidir.
6. Öğretmenler, her fırsatta, içkiden doğabilecek zararları anlatmalı, günlük yaşamdan örnek vermelidir.

Basına Düşen Görevler:
Her türlü yayın organında (gazete, dergi vb.) içkinin zararlarına sık sık değinilmelidir. Özellikle içkinin yol açtığı olaylar, trafik kazaları, ölümler, etkileyici resimler ve yazılarla halka yansıtılmalıdır. İçki reklâmlarına yer verilmemelidir.