Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Uzay İstasyonunda Bir Gün – Hikaye

Uzay İstasyonunda Bir Gün konulu hikâye örneği.

Uzay İstasyonunda Bir Gün – Hikaye

Uzay İstasyonunda Bir Gün – Hikaye

Yer çekimsiz ortamda yaşamanın ne kadar zor olduğunu anladım. Uçmak güzel bir his ama yer çekimi olmadan günlük ihtiyaçlarımızı görmek çok zor.

Yer çekimsiz ortamda yaşama merakımı gidermek için NASA’ya Uzay İstasyonu’na yolculuk için başvurmuştum. Hiç ümidim yoktu. Fakat iki hafta sonra başvuruma cevap geldi; kabul etmişlerdi. Çok sevindim.

Önce beni bir aylık bir eğitime aldılar. Testler yaptılar. Çok zorlu bir süreçti. Uzay istasyonunun ihtiyaçlarını gidermek için gönderilecek bir sonraki roketi beklemeye başladım.

Yolculuk günü iki görevli ile birlikte rokete bindik ve uzay istasyonuna doğru yola çıktık. Yolculuğum esnasında pek bir şey göremedim. Sadece bir pencere vardı. O pencereden yer yüzünden uzaklaşmamızı izledim.

Uzay istasyonu tüplerden oluşan, yanlarında güneş panelleri bulunan bir yer. İçerisi çok dar ve birçok araç gereç bulunuyor. Yer çekimsiz ortamda içeride ilerlemek için bir yerlere tutunup kendimizi itiyoruz.

Uzay istasyonunda 4 görevli var. Biri çoğunlukla dışarıda oluyor. İstasyonda meydana gelen arızları gideriyor, bakım yapıyor. Diğeri yöntemim merkezinde, dünyadaki istasyonla iletişim sağlıyor. Diğer iki görevli ise araştırma ve deneyler yapıyor.

İçerisini gezerken birden istasyona bir meteor çarptı. İstasyonun sağ tarafında küçük bir delik oluşmuş. Kapılar, basıncın düşmemesi için otomatik olarak kilitlendi. Dışarıdaki görevli hemen gidip deliği tamir etti. Ben de kıyafetlerimi giyip deliğin olduğu tüpe gittim. Araçları kullanarak tüpteki basıncı ayarladım.

İstasyonda üç gün kaldım. Bu üç günde yer çekimsiz ortamda yaşamanın ne kadar zor olduğunu anladım. İyi ki yer çekimi var…

*** Uzay İstasyonunda Bir Gün hikâye edici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
angry
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

6 Yorum

Yorum Yap