Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’deki Su Kaynakları

Türkiye’deki su kaynakları nelerdir? Türkiye’de hangi su kaynakları bulunur? Bu kaynaklar nasıl gruplandırılır? Su kaynaklarımız konulu araştırma yazısı.

Türkiye'deki Su Kaynakları

Türkiye’deki Su Kaynakları

Canlıların yaşamı için en temel ihtiyaç olan su, aynı zamanda balık, kurbağa, yosun gibi canlılar için de bir yaşam ortamıdır. Dünya’nın % 80’i sudan oluşur. Türkiye’deki su kaynakları çok olduğu halde içilebilir su oranı çok düşüktür. Bu yönüyle Türkiye su azlığı çeken ülkeler arasındadır.

Türkiye’deki su kaynakları denizler, göller, akarsular ve yer altı sularından oluşur. Bu su kaynakları içilebilir su ihtiyacı, ulaşım, tarım sulaması, enerji üretimi, balıkçılık gibi ihtiyaçlar için kullanılmaktadır.

Denizler

Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu denizler Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’dir. Denizler; ulaşım, ticaret ve balıkçılık faaliyetleri için kullanılır. Türkiye’deki su kaynaklarından olan denizler, tuzluluk oranlarının çok olması nedeniyle içilebilir su ihtiyacı, tarım sulaması gibi ihtiyaçlar için kullanılamazlar.

Göller

Türkiye, göller açısında zengin bir ülke değildir. Göllerin dağılımı çok dengesizdir. Türkiye’deki su kaynaklarından olan göller, doğal ve yapay göller olmak üzere ikiye ayrılır. Yapay göller baraj gölü olarak da adlandırılır. İçilebilir su ihtiyacı, tarım sulaması, enerji üretimi gibi ihtiyaçlar bu yapay göllerde giderilir. Doğal göller; tektonik, volkanik, karstik, buzul ve doğal set gölleri olarak gruplandırılırlar.

Akarsular

Türkiye’de irili ufaklı birçok akarsu bulunur.Türkiye’deki akarsuların akış hızları yüksek olduğundan üzerinde taşımacılık yapılamaz. İçilebilir su ihtiyacı, enerji ihtiyacı, tarım sulaması gibi ihtiyaçlar için kullanılır. Kano, rafting gibi su sporları da akarsular üzerinde yapılabilir.

Yer Altı Suları

Türkiye’deki su kaynakları son olarak yer altı sularından oluşmaktadır. Türkiye yer altı suları bakımından oldukça zengindir. Yer altından akan sular gerek dola yollarla gerekse de insan eliyle yer yüzüne çıkarılarak içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyaçları için kullanılır. Yer altı sularımız vadi kaynağı, karstik kaynak, artezyen kaynak ve fay kaynağı olarak gruplandırılabilir. Fay kaynakları sıcak su kaynağı iken, diğer kaynaklar soğuk su kaynaklarıdır. Fay kaynaklarından çıkan sıcak sular, kaplıca dediğimiz yerlerde şifa kaynağı olarak kullanılabilmektedir.

*** Türkiye’deki Su Kaynakları konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1078
clap
294
angry
232
unlike
171
love
75
confused
71
sad
70
happy

375 Yorum

Yorum Yap