Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türk Kahvesinin Hazırlanışı ve Sunumu

Türk kahvesinin hazırlanışı ve sunumu nasıl olmalıdır? Türk kahvesi nasıl hazırlanır? Türk kahvesi sunumu nasıl yapılır? Türk kahvesi konulu araştırma yazısı.

Türk Kahvesinin Hazırlanışı ve Sunumu

Türk Kahvesinin Hazırlanışı ve Sunumu

Türk kahvesi ülkemizde sevilerek tüketilen içecekler arasındadır. Türk kahvesinin hazırlanışı ve sunumu kolay olmakla birlikte, güzel olabilmesi için özen gerektirir. Türk kahvesinin tam kıvamında olması için su, şeker ve kahve oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Türk Kahvesi Malzemeleri

» Türk kahvesi

» Su

» Şeker

» Cezve

» Kaşık

Türk Kahvesi Hazırlanışı

Türk kahvesi yapmak için öncelikle cezveye ihtiyaç duyarız. Günümüzde çeşitli kahve makineleri olsa da eski zamanlardan beri en güzel kahveler bakır cezvelerde pişirilmektedir. İstenirse kahve makinelerinde de yapılabilir elbette, kahvenin yapılış şekli ve malzemelerin oranı değişmeyecektir.

Cezvenin içerisine kaç kişilik Türk kahvesi yapılacak ise Türk kahvesi fincanı ile ölçerek o kadar soğuk su koymak gerekmektedir. (Örneğin 2 kişilik kahve için 2 fincan su konulur.) Türk kahvesi pişirirken kullanılan suyun soğuk olmasına özen gösterilmelidir. Suyun içerisine yine kişi sayısı kadar tatlı kaşığı ile ölçerek Türk kahvesi konulur. (Örneğin 2 kişilik suyun içine 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi konulur.) Ardından cezveye damak tadına göre şeker ilave edilir. Orta şekerli iki kişilik bir kahve yapımında 1 adet küp şeker yeterli olacaktır. Şekerli Türk kahvesi yapılacak ise 2 adet küp şeker kullanılmalıdır.

Tüm malzemeler cezveye konulup kısık ateşte, yani ocağın en küçük gözünde pişmeye bırakılır. Pişerken bir iki kere karıştırılması yeterlidir. Fazla karıştırılan Türk kahvesi köpüksüz olur. Ocaktaki Türk kahvesi kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alınıp fincanlara paylaştırılır. Güzel ve köpüklü bir Türk kahvesinin püf noktalarından biri de kahvenin kaynamamasıdır. Kaynayan Türk kahvesinin köpüğü kalmaz.

Türk Kahvesi Sunumu

Türk kahvesi sunumu da kültürümüzde önemli bir yer edinmektedir. Türk kahvesinin fincanları bir sanat eseri kadar özenli olması, misafirlere kendilerini kıymetli hissettirir. Fincanların iç kısmı beyaz olmalıdır. Fincanlar, kahvenin yanına eklenecek lokum gibi yiyecekleri rahatça alacak kadar geniş bir fincan altlığına konması uygun olur.

Fincanlara paylaştırılan Türk kahvesinin yanında su ya da soda; tatlı olarak da lokum ya da çikolata ikram edilir. Günümüzde ise ev hanımları çeşitli kurabiye, kek gibi atıştırmalıklar da sunumlarına eklemektedir. Türk kahvesinin sunumu lezzeti kadar önemlidir.

*** Türk Kahvesinin Hazırlanışı ve Sunumu konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
clap
2
unlike
1
love
1
confused
0
happy
0
sad
0
angry

62 Yorum

Yorum Yap