Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Spor Dalları Nelerdir?

Spor dalı nedir? Bilinen spor dalları nelerdir? Ülkemizde ilgi gören spor dalları hangileridir? Spor dalları konulu araştırma yazısı.

Spor Dalları Nelerdir?

Spor Dalları Nelerdir?

Spor, insanın bireysel ya da toplu halde, belirli kurallara göre yaptıkları beden hareketlerine verilen isimdir. Spor insanın fiziki ve ruhsal gelişimine katkı sağlamakla birlikte, insanlar arasındaki dayanışma ve birliktelik ruhunu da geliştirmektedir.

Spor Dalı Ne Demektir?

Kendine özgü kuralları, yapılış şekli, oyun alanı, oyuncu sayısı ve kullanılan malzemeleri olan spor aktivitelerine “spor dalları” denilmektedir. Futbol, basketbol, uzun atlama, tenis gibi isimleri vardır.

Bilinen Spor Dalları Nelerdir?

Spor dalları çok çeşitlidir. Ülkelere, toplum ve yöreye göre farklı spor dalları bulunmaktadır.

Topla yapılan spor dallarına, basketbol, futbol, hentbol, voleybol, tenis, masa tenisi, golf, polo bedminton oyunları örnek verilebilmektedir.

Dalgıçlık, yüzme, su aerobiği, rafting, balıkçılık, sörf, kano, kürek, yelken, su kayağı, serbest dalış sporları da suda yapılan spor dalları arasında bulunmaktadır.

Takım halinde yapılan spor dallarının yanı sıra bireysel spor dalları da bulunmaktadır. Binicilik, atletizm, boks, bisiklet yarışı, güreş, halter, kayak, snowbord, judo, jimnastik, satranç, triatlon, snooker, bilardo gibi sporlar bireysel spor dallarındandır.

Spor Dalları Listesi

» Artistik buz pateni

» Atıcılık

» Aikido

» At yarışı

» Atletizm

» Badminton

» Basketbol

» Beyzbol

» Bilardo

» Binicilik

» Bisiklet

» Boks

» Bowling

» Bungee Jumping

» Dağcılık

» Dalgıçlık

» Dart

» Eskirim

» Fitness

» Futbol

» Golf

» Güreş

» Hentbol

» Jimnastik

» Judo

» Kayak

» Kaykay

» Koşu

» Kriket

» Kürek

» Lakros

» Maraton

» Masa Tenisi

» Motor Sporları

» Okçuluk

» Paintball

» Paraşüt

» Paten

» Rafting

» Snowboarding

» Sokak Kızağı

» Su Topu

» Tekvando

» Tenis

» Voleybol

» Yağlı Güreş

» Yelken

» Yüzme

Ülkemizde İlgi Gören Spor Dalları Nelerdir?

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre en çok ilgi gören spor dalının futbol olduğu belirlenmiştir. Futbolun ardından en yaygın spor dalı basketbol olmakla birlikte, futbol basketboldan yaklaşık beş kat daha fazla ilgi görmektedir.

Voleybol, tenis, atletizm, kayak, hentbol, fitness gibi spor dallarının yanı sıra dövüş sporu olan karate ve boks da Türkiye’de tercih edilen sporlar arasında yer almaktadır. Bu spor dallarının yanı sıra ata sporumuz olan güreş de pek çok insanın ilgi alanı içerisindedir.

Ülkemizdeki erkek nüfusu genel olarak futbola ilgi gösterirken, kadın nüfusu voleybol ve basketbol spor dallarına daha çok ilgi göstermektedirler.

Bu yazıda yararlanılan kaynaklar:

nkfu.com

*** Spor Dalları Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
happy
8
clap
8
angry
6
unlike
3
love
1
confused
1
sad

23 Yorum

Yorum Yap