Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Şiir okurken nelere dikkat etmeliyiz? sorosunu cevaplayan, Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu bir araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Şiir, insanın zengin hayal dünyasını, ritimli ve ahenkli, seslerin uyumlu kullanılmasıyla okuyucuya aktarmak için yazılan edebiyat türüdür.

Şiirler genelde duygularımızı harekete geçiren, insanları duygusal anlamda etkileyen bir tür olduğu için, şiir okurken ses tonu ve ahenge dikkat etmek gerekir.

Şiirin amacına ulaşması için, kuralına uygun okunması gerekir.

Şiir okurken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

⇒ Öncelikle okuyacağımız şiiri anlamalıyız. Şiirin anlattıklarını biz anlamazsak, okuduğumuz zaman dinleyiciyi etkileyemeyiz.
⇒ Şiiri ezberden okumak şart değildir. Fakat daha etkili okuyabilmek için sürekli kağıda bakıp dikkatimizi dağıtacağımıza, ezberden okumamız daha iyi olur.
⇒ Şiir okurken bir an önce bitsin diye acele etmemeliyiz. Tane tane, ritme ve ahenge uyarak okumalıyız.
⇒ Ses tonumuzu iyi ayarlamalıyız. Gerektiği yerde sesimizi yükseltip, gerektiği yerde de alçaltmalıyız.
⇒ Kelimeleri doğru telafuz etmeliyiz.
⇒ Beden dilimizi şiire göre kullanmalıyız.
⇒ Şiirdeki noktalama işaretlerine dikkat etmeliyiz. Okurken nokta ve virgüle göre es aralığını (duraksama) ayarlamalıyız.
⇒ Şiiri hissetmeliyiz. Şiirdeki duyguyu adeta yaşamalıyız.


Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız