Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şiir okurken nelere dikkat etmeliyiz? Etkileyici şiir nasıl okunur? Şiir okurken dikkat edilmesi gerekenler konulu araştırma yazısı.

Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şiir, insanın zengin hayal dünyasını, ritimli ve ahenkli, seslerin uyumlu kullanılmasıyla okuyucuya aktarmak için yazılan edebiyat türüdür.

Şiirler genelde duygularımızı harekete geçiren, insanları duygusal anlamda etkileyen bir tür olduğu için, şiir okurken ses tonu ve ahenge dikkat etmek gerekir.

Şiirin amacına ulaşması için, kuralına uygun okunması gerekir.

Şiir okurken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

» Öncelikle okuyacağımız şiiri anlamalıyız. Şiirin anlattıklarını biz anlamazsak, okuduğumuz zaman dinleyiciyi etkileyemeyiz.

» Şiiri ezberden okumak şart değildir. Fakat daha etkili okuyabilmek için sürekli kağıda bakıp dikkatimizi dağıtacağımıza, ezberden okumamız daha iyi olur.

» Şiir okurken bir an önce bitsin diye acele etmemeliyiz. Tane tane, ritme ve ahenge uyarak okumalıyız.

» Ses tonumuzu iyi ayarlamalıyız. Gerektiği yerde sesimizi yükseltip, gerektiği yerde de alçaltmalıyız.

» Kelimeleri doğru telafuz etmeliyiz.

» Beden dilimizi şiire göre kullanmalıyız.

» Şiirdeki noktalama işaretlerine dikkat etmeliyiz. Okurken nokta ve virgüle göre es aralığını (duraksama) ayarlamalıyız.

» Şiiri hissetmeliyiz. Şiirdeki duyguyu adeta yaşamalıyız.

» Şiiri okurken dinleyicilere bakmalıyız. Tek bir sabit noktaya değil gözlerimizi tüm dinleyiciler üzerinde gezdirmeliyiz.

*** Şiir Okurken Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
7
0
1
11
6
0
0

3 Yorum

  • gerçekten dedikleriniz harfi harfine doğru ama bir şeyde ben katmak istiyorum, bunu bizzat yaşayarak söylüyorum şiir yarışmasındaki arkadaşlarımızla denemişliğimiz de var. Olduğumuz yerde şiir okumaktansa sağa sola doğru birkaç adım atıp gezinerek aynı anda da göz teması kurarak karşınızdakini biraz daha etkileyebilirsiniz:)

  • Ben 16 yaşındayım.1 kez ilçe birinciliği,1 kez de ilçe 2.liğim var.Dediklerinizin tamamını uyguluyorum.Ek olarak kendimce tecrübe ettiğim bir kaç bilgi vermek istiyorum.İlk olarak şiiri okurken başlangıç cümlesi ve bitiş cümlelerine oldukça önem verilmeli.Dinleyiciyi etkileyen temel kuraldır.İkinci olarak ezebreden ötürü yapılan hatalarda soğuk kanlı olmalı ve anlam bütünlüğnü bozmadan kelime tekrarı ile hatırlamak için kendine zaman ayırılmalı.Üçüncüsü de (daha çok var ama benden bukadar) özgüvendir.Özgüvenli olmak için aynadan kendi kendinize okuyun ve de sahneye çıkmadan önce işinizin ciddiyetini kavrayıp sorumluluğunuzu benimsemektir.

Yorum Yap