Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Sihirli Sözcükler Metni Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Sihirli Sözcükler metni cevapları ve soruları, Sonuç Yayınları 3. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 45-46-47 (Erdemler Teması)

Sihirli Sözcükler Metni Cevapları

Dünyada dilleri, renkleri farklı pek çok insan yaşar. Ancak tüm insanlar güzel davranışları sever; kendilerine nazik davranılmasından hoşlanır. Nazik ve kibar olmak için işte size birkaç sihirli sözcük:
Sabahleyin karşılaştığınız kişileri “Günaydın.” diyerek selamlayın. Gece yatmaya giderken de “İyi geceler.” demeyi unutmayın. Birinden yardım istediğinizde “lütfen” kelimesini kullanırsanız size severek yardım edecektir. Ona “Teşekkür ederim.” demeyi de unutmamalısınız.

Hediye verildiği zaman memnun olduğunuzu söyleyin. Hediyeyi beğenmemiş olsanız bile sizi düşündükleri için kibarca teşekkür edin. Yemek yediğinizde, yemeği çok beğendiğinizi söyleyin. O kişi buna çok memnun olacak, size daha güzel yemekler hazırlayacaktır.
Bir yakınınız sizi gezmeye götürdüğünde ona çok iyi vakit geçirdiğinizi söyleyin. Bu onu çok memnun edecek, sizi daha güzel yerlere götürmek isteyecektir.
İnsanlar konuşurken araya girmek istediğinizde “Affedersiniz.” deyin. O zaman sizi dinleyebilirler. Ağlayarak, bağırarak dikkat çekmeye çalışmak hoş bir davranış değildir.

Yanlışlıkla birine çarptığınızda ve istemeden birini incittiğinizde “Özür dilerim.” demelisiniz. O zaman davranışınız hoş görülebilir. İnsanların arasından geçmek zorunda kalırsanız mutlaka “Affedersiniz.” diyerek izin istemelisiniz. O zaman insanlar size memnuniyetle yol vereceklerdir.
Bir odaya girmeden önce kapıyı vurmalısınız. Biri telefonla konuşuyorsa beklemelisiniz. Mutlaka ona bir şey söylemeniz gerekiyorsa “Özür dilerim.” demelisiniz.
Bu sihirli sözcükleri kullanırsanız daha kolay arkadaşlık kurabilir, daha sevilen bir insan olabilirsiniz.

Aygören DİRİM

***Sihirli Sözcükler metni cevapları (Sayfa 45-46-47) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap