Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe)

Salatalık Bile Dört Taksitle metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 4. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 7-8-9-10-11-12-13-14-15 (Birey ve Toplum Teması)

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 9

1. METİN

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Alışveriş yapmayı sever misiniz? Sizce alışveriş yapmak zevkli midir, sıkıcı mıdır? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıya kısaca yazınız.

Cevap: Çok severim. Bence eğer ölçülü ve cebimizdeki paraya göre yapıyorsak zevklidir. Bir de alış veriş yapmak mesela pazara gitmek sebze meyve almak bizim oradaki insanlarla sosyalleşmemizi sağladığı için önemlidir.

Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine dikkat ederek sessiz bir şekilde okuyunuz ve ilgili çalışmaları yapınız.

Cevap:

SALATALIK BİLE DÖRT TAKSİTLE

“Pazara gitmemiz gerekiyor Rüştü!” diye mutfaktan seslendi karım. “Evde salatalık bile kalmamış!” Hava çok sıcaktı. Evden dışarı çıkmak, hiç içimden gelmiyordu açıkçası… Gazetelere dalmış gibi görünüp zaman kazanmaya çalıştım. Sayfalar arasında gezinirken gözüme bir reklam ilişti: “Salatalık bile dört taksitle!” Kredi kartıyla alınan her şey, dört eşit taksite bölünüyordu. “Harika!” diye fırladım yerimden. “Pazara değil, Al Götür Alışveriş Merkezine gidiyoruz!” Pazara bizimle gelmeyi pek sevmeyen çocuklar bile hemen ayaklanıverdiler. Televizyon başında çizgi film izleyen oğlan, “Ben de geliyorum!” diye kalktı yerinden. Benim biricik kızım eksik kalır mı? O da peşinden… “Tamam.” dedim. “Ama unutmayın, yalnızca haftalık sebze ve meyvelerimizi alacağız. Ona buna yapışıp ‘İsterim.’ diye tutturmak yok!” Böylesi benim de işime geliyordu aslında… Cebimden para çıkmayacaktı. Kredi kartına dört taksit!
Ye, iç, dört ay içinde de öde…
Çarçabuk hazırlanıp evden çıktık. Durakta, alışveriş merkezinin her saat başı geçen otobüsüne bindik. Yarım saat sonra, dışarının kavurucu sıcağına inat, dev soğutucularla soğutulmuş, cıvıl cıvıl alışveriş merkezinin kapısındaydık. Keyfimiz yerindeydi.

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 10

Tam manav bölümüne ilerliyordum ki “Şuraya bak Rüştü!” diye haykırdı karım. “Mangal alana kömür bedava.” diye bir yazı… İyi de bizimle ilgisi ne? “Ne yapacaksın mangalı?” de- dim. “Yazlık evimiz mi var ki mangal yakacağız?” “Canım, bak kömür bedavaymış!” “Ne işe yarayacak kömür?” “Şömine yakarız…” “Bizim şöminemiz yok ki!” “Ama olacak! Ruşenler yaptırmış, pek yakışmış salonlarına.” Tartışılacak yer değildi. Gerek yoktu; mangalla kö- mür, alışveriş arabasına yerleşmişti bile. Neyse, nasılsa dört taksit, diye geçirdim içimden. “Haydi, doğru manava.” dedim karıma. “İyi de Bülent nerede?” diye aranmaya başladı Ley- la. İşte, eli kolu dolu, karşıdan geliyordu bizimki. “Baba bak, bu paketler yarı fiyatına inmiş!
Yanında da deniz gözlüğü veriyorlar.” “Sen yüzme bilmiyorsun ki…” diyecek oldum. “Ayıp Rüştü, çok ayıp!” diye diklendi karım. “Yüzme bilmemesi, hiç öğrenmeyeceğini göstermez.
Getir yavrum, onları da koy sepete.”

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 11

Ağzımı açıp konuşmaya hazırlanıyordum ki kızım Damla, üç tekerlekli bir bisikletle, an- nesiyle benim aramda zikzaklar çiziyor. “Babam babam, aslan babam, ne olur alalım bunu!” “Ama…” dedim. “Dört taksit değil mi Rüştü?” diye anlamlı bir anımsatma yaptı karım. Sus- tum. (…) Kendi kendime yineleyip duruyordum: “Dört taksitle, bunların hepsi dört taksitle…” Ha- zır yemekler bölümünde, iyice kendimizden geçtik. Herkesin sevdiği bir şeyler vardı. Unlu mamuller bölümüne de uğrasak…” dedi karım. “Akşam için ekmek alalım…” Bir tek ekmekle olur mu? Biri yuvarlak, diğeri kalp şeklinde iki kekin, üzümlü kurabiyelerin, susamlı çörek- lerin, elmalı ve karışık meyveli pastaların arkamızdan ağlamasına dayanabilir miydik hiç? “Dört taksit… Dört taksit…” Ne rahatlatıcı sözcüklerdi bunlar! Sonunda manav bölümüne ulaştık… Sekiz kilogram domates aldı karım. Dört taksiti bulmuşken salça yapmamak olmazmış! Kurutulacak nane, derin dondurucuya atılacak bamya, fasulye, barbunya… Derken, tepeleme dolu iki alışveriş arabası yükle kasanın önüne geldik. Aldıklarımıza, gururla şöyle bir baktım.
Sonunda, işin en can alıcı yerine gelmiştik. Ben aldıklarımızı kasanın başına yığıyorum, kasiyer kız hesaba geçiyor, karım öbür baştan torbalara dolduruyor. Arabalar boşalınca kredi kartımı uzattım. “Dört taksit değil mi?” dedim gülerek. “Dört taksit!” Cebimizden hiç para çıkmadan neler neler almıştık. Keyfimizi bozmamak için, kasa fişine bakmadım bile…
Güle söylene dışarı çıktık. Bir taksi çevirdim. Bugün harcayacağım tek para bu olacaktı na- sılsa. “Dört taksit olmaz mı?” diye şoföre takıldım ama anlamadı şakamı. Eve doğru hızla yol alırken içimde büyük bir eksiklik duydum: Salatalık almayı unutmuştuk!
Canan TAN

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 12

1. ÇALIŞMA

Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarını metinden bularak anlamlarını tahmin ediniz. Daha sonra, bu kelimeleri ilgili olduğu açıklamanın karşısına yazınız.

Gözüne İlişmek – Çarçabuk – Kendinden Geçmek – Ayaklanıvermek – Pazen – Şömine – Haykırmak – Anımsatma – İpin Ucunu Kaçırmak – Amuda Kalkmak

Cevap:

(Gözüne İlişmek) Bir şeyi birdenbire, istemeden görmek.
(Amuda Kalkmak) İki elinin üstünde dikilerek bacaklarını havada tutmak.
(Kendinden Geçmek ) Bilinci işlemez olmak, kendini kaybetmek.
(İpin Ucunu Kaçırmak) Bir şeyi kullanmada gereken ölçüyü yitirmek.
(Anımsatma) Birisinin unuttuğu bir şeyi aklına getirtmek, hatırlatmak.
(Haykırmak) Telaş, korku, heyecan vb. nedenlerle bağırmak.
(Ayaklanıvermek) Hızlıca ayağa kalkıp gitmeye davranmak.
(Çarçabuk ) Pek çabuk, hemencecik.
(Pazen) Dokuması kalın, yumuşak bir tür pamuklu bez.
(Şömine) Odalarda, genellikle duvar kenarında tuğla ya da taştan yapılmış bacası olan ocak.

2. ÇALIŞMA

Aşağıdaki sorulara bir göz gezdirip bu soruları cevaplayacak şekilde metni bir defa daha okuyunuz. Soruları cevaplayınız.

• Metindeki ailenin AVM’ye gitme nedeni nedir?

Cevap: Çünkü her şey taksitle imiş. Kredi kartına taksit yapılıyormuş. Bu da aile reisinin ilgisini çekmiş, işine geldiğini düşünmüş çünkü.

• Metindeki aile bireylerinin adları nedir? Yazınız. Aile bireylerinin dikkat çeken özelliklerini birkaç kelime ile ifade ediniz.

Cevap:

Anne: Leyla, marketlerin satış tuzaklarına yakalanan biri,
Baba: Rüştü, Gereksiz alış verişi sevmeyen, para harcamayı sevmeyen biri,
Kız Çocuk: Damla, bisiklet binmeyi istiyormuş.
Erkek Çocuk: Bülent, yerinde duramayan, yüzme bilmeyen bir çocuk

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 13

3. ÇALIŞMA

Metnimizdeki aileye alışveriş konusunda bir mesaj vermek için aşağıdaki duvar yazılarından hangisini okutmak istersiniz? İşaretleyerek belirtiniz.

Cevap:

() Dost ile ye, iç; alışveriş etme.
(x) İhtiyacın olanı, gerektiği zaman, gerektiği kadar al; gereksiz harcama yapma!

4. ÇALIŞMA

Aşağıdaki hikâye haritasını metne göre doldurunuz.

Cevap:

Öykünün Adı: Salatalık Bile Dört Taksitle
Kahramanlar: Anne, Baba, çocuklar Bülent ile Damla
Zaman: Geçmiş zaman, bilinmeyen bir zaman
Yer: Avm yani alışveriş merkezi
Olay: Aslında tek ihtiyaçları salatalık olan ailenin avmde ne alırlarsa 4 taksit olduğu için ne bulurlarsa almaları.

Salatalık Bile Dört Taksitle Metni Cevapları Sayfa 14

5. ÇALIŞMA

Aşağıdaki yazı ve açıklamalardan yararlanarak alışveriş merkezi görselinin verildiği alanda kendi cümlelerinizle bir haber yazısı oluşturunuz. Haberinizi yazarken farklı yazı karakterlerini kullanabilirsiniz. Hazırladığınız haberi aile büyüklerinizle paylaşmayı unutmayınız.

HATIRLAYALIM

HABER YAZISI: Bir bilginin, olayın gazete, dergi gibi yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon gibi iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı metin hâline getirilmesine haber yazısı adı verilir.

ÇOĞU ZARAR, AZI KARAR. :İnsanlar çılgınca alışveriş yaparken dünya üzerindeki yoksul insanları da düşünmelidir.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMAYI ÖĞRENDİLER!: Üretimden çok tüketim yapan ülkeleri gelecekte yoksulluk bekliyor.

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ:

Daha  iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır.

Bilinçli alışveriş;
* Alışverişin planlanması,
* Alışverişin yapılması,
* Yapılan alışverişin değerlendirilmesi
olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilen ekonomik bir faaliyettir.

Cevap: İnsanların Alış Veriş Çılgınlığı

Avmler ile ilgili yapılan bir araştırma bize gösteriyor ki insanlar Avmlerdeki alış veriş tuzaklarına hemen düşüyorlar. Normalde kendi çevrelerindeki marketlerde çok daha ucuza alabilecekleri malzemeleri Avm reklamlarının tuzakları yüzünden Avmlerde sıralarda bekleyip daha pahalıya almaktalar.

***Salatalık Bile Dört Taksitle metni cevapları (Sayfa 7-8-9-10-11-12-13-14-15) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap