Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Örneklendirme Cümleleri Örnekleri (15 Tane)

Örneklendirme nedir? Örneklendirmeye örnekler, 15 tane örneklendirme cümleleri örnekleri.

NOT: Düşünceyi geliştirme yollarından “Örneklendirme” ile ilgili metin örneklerine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Örneklendirme Örnek Metinler

Örneklendirme Nedir?

Cümlede ya da paragrafta verilen düşünceyi daha anlaşılır hale getirmek, somutlaştırmak, açıklamak için konuyla ilgili örnekler verilmesine örneklendirme denir.

Örneklendirme cümleleri kullanılarak düşüncenin daha anlaşılır ve akılda kalıcı olması amaçlanır.

İpucu: Bir cümlenin örneklendirme cümlesi olup olmadığını anlamak için, cümleden önce “örnek olarak, örneğin, mesela, şöyle ki” gibi ifadeler getirilebilir. Bu deneme sonucunda cümle anlamlı ise o cümlede örneklendirme vardır.

Aşağıda örneklendirme cümlelerine örnekler verilmiştir.

Örneklendirme Cümlelerine Örnekler

Kurtuluş savaşını kazanmamızda kadın kahramanlarımızın da büyük bir önemi vardır; Tayyar Rahime, Kara Fatma, Şerife Bacı, Halime Çavuş, Hatice Hatun…

Günümüzde bazı çocuk oyunları unutulmaya yüz tutmuştur; arapsaçı, çelik çomak, bülbül kafeste, çatlak patlak..

Yörelere göre değişen onlarca yüzlerce oyun vardı,  Süleke, Löddük, Mullavara desem kimse bilmez belki; hepsi yok olup gitti…

Dünyanın bazı ülkeleri interneti çok pahalıya kullanmaktadır; Özbekistan, Etiyopya, Myanmar, Türkiye gibi ülkeler bunlara örnek gösterilebilir.

Sınıfımızdaki Rüstem, Kemal, Ali gibi uzun boylu öğrenciler basketbolu; Sami, Cüneyt, Rıdvan gibi daha kısa boylu öğrenciler güreş sporunu seçtiler.

Bir sözcüğün yansıttığı kavram anlam olarak aynı kalsa da sözcüğün insan zihninde uyandırdığı şekil, toplumlara, yaşanılan çevreye ve kültürlere göre değişebilir; ekmek gibi…

Okulların açılmasıyla trafikte ilerlemek de işkence haline geldi; dün Beşiktaş-Taksim arasını üç saatte gidebildik mesela…

Aşağıdaki köprü daha çok ağır yüklere dayanabilecek şekilde çelik, beton gibi dayanıklı malzemelerden yapılmışken; biraz ilerisindeki köprüden sadece yayalar geçeceği için daha hafif ve ucuz tahta, kerpiç gibi malzemelerden yapılmıştır.

Yalnızlığını bir nebze de olsa gidermek için evde evcil hayvanlar besleyebilirsin; muhabbet kuşu, kedi, papağan, köpek gibi…

Hava olayları bazen insanların ruh halini değiştirebilir: Havanın kapalı olması insanları mutsuz edebilir, aşırı sıcak bir günde insan hiçbir şey yapmak istemez; yağmurlu havalarda romantik olabilir, kar yağınca içi içine sığmaz…

Bu dünyada ne kadar lezzetli yiyecek varsa hepsi sağlığa zararlı; hamburger, cips, kola, patates kızartması, çikolata…

Kara ulaşım araçlarına otomobil, otobüs, kamyon, tren; hava ulaşım araçlarına uçak, jet, helikopter, balon örnekleri verilebilir.

Kışın hasta olmamak için bağışıklık sistemimizi güçlendirecek brokoli, ıspanak, kivi, portakal, sarımsak, tarçın, yoğurt gibi yiyecekleri bol bol tüketmek gerekir.

Asal sayılar sadece 1’e ve kendilerine bölünebilirler; 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19…

Ülkemiz, turistlerin ilgisini çeken pek çok doğal güzelliğe ve tarihî esere sahiptir; Antalya’da Düden ve Manavgat Şelaleleri, İzmir’de Efes Harabeleri, Denizli’de travertenleriyle ünlü Pamukkale, İstanbul’da Kızkulesi, Şanlı Urfa’da Balıklı Göl sadece bunlardan birkaçıdır.

*** Örneklendirme Cümleleri Örnekleri içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
658
unlike
196
clap
166
angry
114
love
39
sad
35
confused
33
happy

255 Yorum

Yorum Yap