Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun Kimdir? Milli Mücadele dönemindeki kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun’un tanıtan araştırma yazısı.

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun 1857 yılında Erzurum’un Çeperli köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Hüseyin Bey, annesi Züleyha Hanım’dır. Rusların Erzurum’a saldırıları başladıktan sonra gelen haberler üzerine Erzurum şehir merkezine eşi ile birlikte göç etmişlerdir. Bu esnada 20’li yaşlarda olan Nene Hatun; Rusların Aziziye’ye kadar gelmesi üzerine sivil halkla beraber Aziziye savunmasına katılmıştır. Burada gösterdiği üstün gayreti ve başarısı ile efsaneleşmiştir. Nene Hatun kimdir diye sorulduğunda kısaca “Aziziye Savunması kahramanıdır” demek yerinde olacaktır.

Nene Hatun Erzurum Aziziye savunmasında taşlı sopalı gösterdiği büyük gayret ile tanınmıştır. Ruslar püskürtüldükten sonra Erzurum merkezde yaşamaya başlamışlardır. 4 erkek ve 2 kız çocuğu olan Nene Hatun’un 2 erkek çocuğu 1. Dünya Savaşı’nda şehit olmuştur.

1952 yılın Türk Silahlı Kuvvetleri 30 Ağustos Zafer Bayramı yıl dönümünde Nene Hatun’a “3. Ordu’nun Nenesi” unvanını vermiştir. Ayrıca 1955 yılında Türkiye’de ilk kez Anneler Günü kutlanıldığında Nene Hatun’a Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Annesi” unvanı verilmiştir. Nene Hatun 22 Mayıs 1955 günü Erzurum Numune Hastanesi’nde zatürre nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Günümüzde Erzurum Aziziye tabyalarında Nene Hatun heykeli, sırtında bebeği ve sol elinde silahı ile yer almaktadır. Her yıl Türkiye Jokey Kulübü Nene Hatun adına bir koşu düzenlemektedir. 1973 yılında çekilen Gazi Kadın ismindeki film Nene Hatun’un hayatını konu almıştır ve başrollerinde Türkan Şoray ile Kadir İnanır oynamıştır. 2010 yılı yapımı Nene Hatun isimli film de Nene Hatun’un hayatını konu almaktadır.

Nene Hatun hakkında yazılmış kitaplar da bulunmaktadır. 2006 yılında yayımlanan Efsane Kadın Nene Hatun isimli eser ve Nene Hatun isimli biyografi kitabı Talat Uzunyaylalı tarafından kaleme alınmıştır.

*** Nene Hatun Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
love
6
angry
5
clap
5
unlike
2
happy
2
confused
0
sad

9 Yorum

Yorum Yap