Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor metni cevapları ve soruları, Ada Yayınları 1. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 14-15-16-17-18-19 (Sağlık ve Spor Teması Teması)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 14

Büyüklerimiz niçin sebze yememizi isterler?

Cevap: Sebzelerin her biri farklı vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden büyüklerimiz sebze yememizi isterler.

Bir varmış, bir yokmuş. Masal kuşu kanatlanmış, uçmuş, küçük bir mahalleye gelmiş. Bu mahallede herkes; bakkalı, manavı dostluk içinde yaşarmış.

Mahallenin en renkli tezgâhı, manav amcadaymış. Renk renk sebzeler ve meyveler, çocukların midesine gitmek için sabırsızlanırmış. Tüm meyve ve sebzeler çok mutluymuş. Sadece brokoli biraz üzgünmüş. Çünkü çocukları yemez diye, anneler onu almak
istemiyorlarmış. Oysa çocukların büyümesi için çok gerekliymiş brokoli. Çünkü içinde birçok vitamin varmış. Bu vitaminler çocukları hastalıktan korurmuş.

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 15

O gün yine annelerin poşetlerine bir sürü sebze konmuş. Poşete giren sebzeler çok sevinmiş. Ama bu sebzelerin içinde brokoli yokmuş.

Brokoli, üzgün üzgün dururken yanına bir anne gelmiş. Manav amcaya dönerek, “Biraz da brokoli alayım.” demiş. Brokoli çok sevinmiş. (…)

O akşam yemekte köfte varmış. Brokoli de köftenin yanında çiçek çiçek duruyormuş. Ali, köfteyi bir güzel yemiş. Brokoliyi tabağın kenarına itivermiş. Brokoli, Ali’nin bu davranışına çok içerlemiş. Annesi Ali’yi uyarmış.

Ali, “Eğer brokoliyi yemezsem büyüyemem. Hem vücudum mikroplarla savaşamaz.” diye geçirmiş içinden. Ardından tabağındaki brokoliyi bir güzel yemiş. Sonra da, “Eline sağlık anneciğim.” demiş. (…)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 16

Ertesi gün, Ali okula gitmek için hazırlanırken öğretmeni aramış. Grip salgını nedeniyle okulun tatil edildiğini haber vermiş. Ali bu işe çok sevinmiş. Hemen arkadaşı Hasan’a gitmek için annesinden izin almış. Ama Hasanlara vardığında kötü bir sürprizle karşılaşmış. Hasan hastaymış. O da okuldaki pek çok çocuk gibi grip olmuş. Yanında bir doktor varmış. Hasan’a şunları söylüyormuş: Sağlıklı olmak için meyve, sebze yemelisin. Yemekleri ayırt etmemelisin.

Ali, arkadaşına çok üzülmüş. “Geçmiş olsun.” deyip evinin yolunu tutmuş. Yol boyunca da doktorun sözlerini düşünmüş. “İyi ki brokolimi yedim.” diye mırıldanmış. (…)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 17

1. ETKİNLİK

Resimlerde ne anlatılıyor? Okuduğumuz öyküye göre anlatalım.

Cevap: 1. resimde manav amca en iyi renkli tezgaha sahipmiş. Renk renk meyveler ve sebzeler çocukların midelerine gitmek için sabırsızlanıyormuş. Sadece brokoli üzgünmüş. Çünkü çocuklar yemez diye anne ve babalar almazmış. 2. resimde Ali’nin annesi Ali’yi brokoli yemesi için destekliyor. Çünkü brokoli mikroplara karşı savaşır ve hastalıklara karşı korur.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğumuz metne göre cevaplayalım.

1. Tezgâhtaki brokoli niçin üzgünmüş?

Cevap: Sadece brokoli biraz üzgünmüş. Çünkü çocukları yemez diye, anneler onu almak istemiyorlarmış.

2. Ali, brokoliyi yemeyince annesi ona ne anlatmış?

Cevap: Haydi, brokolini de ye Ali! Hem biliyor musun, brokolideki vitaminler mikroplarla savaşır, hastalıklardan korur.

3. Ali’nin okulu niçin tatil edilmiş?

Cevap: Ali’nin okulu grip salgını dolayısıyla tatil edilmiş.

4. Ali, ne yapmak için annesinden izin almış?

Cevap: Arkadaşı Hasan’a gitmek için Ali annesinden izin almıştır.

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 18

5. Doktor, Hasan’a sağlıklı olması için neler söyledi?

Cevap: Sağlıklı olmak için meyve, sebze yemelisin. Yemekleri ayırt etmemelisin.

6. Doktora gittiğinizde doktorunuz size Hasan’ın doktorundan farklı neler söyledi?

Cevap: İlaçlarımı düzenli almalıyım. Soğuk havalarda dışarı çıkarken kalın giysiler giymeliyim.

3. ETKİNLİK

Ali, yemekte brokoliyi yemek istememiş. Annesinin uyarısını dinleyerek tabağındaki brokoliyi de bitirmiş. Böylece Ali, doğru olanı yapmış. Ali, başka neler yaparsa sağlıklı beslenmiş olur? Öğrendiklerimizden de yararlanarak doğru olanları işaretleyelim.

Cevap:

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları Sayfa 19

4. ETKİNLİK

Mahallenin en renkli tezgâhı manavdaymış. Çünkü renk renk sebze ve meyveler varmış. Bu sebze ve meyvelerin adlarını yazalım.

Cevap:

5. ETKİNLİK

Brokoliden başka hangi sebzelerden yemek yapılır? Bunlardan ikisinin adını yazıp resimlerini yapalım.

Cevap: Brokoli, karnabahar, patlıcan, fasulye, lahana ve daha bir çok sebzeden yemek yapılabilir. Bunların resimlerini sizler yapabilirsiniz.

***Neden Kimse Brokoli Yemiyor metni cevapları (Sayfa 14-15-16-17-18-19) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap