Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İstiklal Madalyası Hakkında Bilgi

İstiklal madalyasının tarihi, ilk istiklal madalyası kime verildi, istiklal madalyası sahibi şehirler konulu araştırma yazısı.

İstiklal Madalyası Hakkında Bilgi

İstiklal Madalyası Hakkında Bilgi

Kurtuluş Savaşı’nda yararlılık gösteren, savaşı kazanmamıza fayda sağlayanlara Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bir madalya verilmesi fikri ortaya atılmıştır. Bu fikir 29 Kasım 1920 tarihinde yasalaşmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına rolü olan herkese İstiklal Madalyası verilmeye başlanılmıştır. İstiklal Madalyası hakkında sorularınıza yazı detayında cevap bulabilirsiniz.

İstiklal Madalyası’nın verilmesinin yasalaşmasından sonra Osmanlı Devleti tarafından verilen bütün madalyalar yürürlükten kaldırılmıştır. İstiklal Madalyası 1 Kasım 1926’ya kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ve bu tarihten sonra ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmeye devam edilmiştir. İstiklal Madalyası’nın verilmesi günümüzde de devam etmektedir.

İstiklal Madalyası Tarihi

İstiklal Madalyası pirinçten imal edilmiştir ve oval şekilde tasarlanmıştır. İstiklal Madalyası 35*40 mm boyutlarında ve 15,55 gram ağırlığındadır. İstiklal Madalyası’nın ön yüzünde ve arka yüzünde farklı motifler yer almaktadır. İstiklal Madalyası’nın tasarlanmasına dair bir yarışma yapılmış ve bu yarışmayı kazanan heykeltıraş Mesrur İzzet Bey’in tasarımı İstiklal Madalyası’nda kullanılmıştır.

İstiklal Madalyası’nın ön yüzünde ilk TBMM Binası, onun arka tarafında doğan güneşten gelen güneş ışınları yer almaktadır. TBMM Binası’nın etrafında eski Ankara’yı gösterir şekilde evler ve cami bulunmaktadır. Hemen alt kısımda orak, tırpan, örs, çekiç, resim paleti ve fırça bulunmaktadır. Bu semboller cumhuriyetin bilim, sanayi, tarım ve sanat temelinde yükseleceğine işaret etmektedir. İstiklal Madalyası’nın ön yüzünde TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1336 (Rumi Takvime göre) yer almaktadır. Zeminde kağnı arabalı bir kadın bulunmaktadır ve İstiklal Savaşı’nı betimlemektedir.

İstiklal Madalyası’nın arka yüzünde yukarıya doğru bakan hilalin çevrelediği bir Türkiye Haritası vardır. Bu harita Misak-ı Milli sınırlarına işaret etmektedir. Haritada Ankara yıldız şeklinde işaretlenmiş ve yurdun her bir tarafına 7 ışın göndermiş haldedir. Madalyanın arka yüzünün üst kısımda ay-yıldızı tamamlayan yıldız bulunmaktadır.

İlk İstiklal Madalyası Kime Verilmiştir?

İstiklal Madalyası’nın verilmesine dair kanun 1920 yılında çıkmasına rağmen, savaş koşulları nedeniyle İstiklal Madalyası’nın verilmesi 1923 yılına kalmıştır. 1923 yılında ilk kez İstiklal Madalyaları verilmeye başlanılmıştır. İlk istiklal madalyası 21 Kasım 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile 23 arkadaşına verilmiştir. Bu 24 kişiye verilen İstiklal Madalyaları kırmızı ve yeşil kurdeleli haldedir.

Bugüne Kadar Kaç Kişiye İstiklal Madalyası Verilmiştir?

Bugüne kadar 95.261 kişiye İstiklal Madalyası verilmesi uygun görülmüştür. İstiklal Madalyaları önceleri yeşil renkte verilmekteydi. Sonraları sadece milletvekillerine yeşil kurdeleli İstiklal Madalyası verilirken, cephede bulunanlara kırmızı kurdeleli İstiklal Madalyası ve cephe gerisinde destek hizmetleri sağlayanlara ise beyaz renkli kurdeleli İstiklal Madalyası verilmiştir.

İstiklal Madalyası Sahibi Şehirler ve İlçe Hangileridir?

İstiklal Madalyası kişilere verildiği gibi şehirlere ve bir ilçeye de layık görülmüştür. İllerinin kurtarılması için canla başla mücadele eden Maraşlılar, Antepliler ve Urfalılar sayesinde bu illere “Kahraman”, “Gazi” ve “Şanlı” unvanları verilmiştir. Bunun yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası da verilmiştir. İstiklal Madalyası sahibi 3 ilimizin yanı sıra İnebolu ilçemiz de İstiklal Madalyası almıştır.

*** İstiklal Madalyası Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

3 Yorum

Yorum Yap