Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Günümüzde Kullanılan İletişim Araçları

Günümüzde kullanılan iletişim araçları nelerdir? Çağımızda hangi iletişim araçlarını kullanıyoruz? İletişim araçları konulu araştırma yazısı.

Günümüzde Kullanılan İletişim Araçları

Günümüzde Kullanılan İletişim Araçları

Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte iletişim araçları da gelişmiş ve çeşitlilik kazanmıştır. Teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde haberleşme araçları çok kısıtlıydı. İnsanlar mektupla, telgrafla iletişim kurmaya çalışmaktaydı. Bu haberleşme araçları ile iletişim uzun sürede ve kısıtlı olmaktaydı. Günümüzde kullanılan iletişim araçları hayatımızı olabildiğince kolaylaştırmaktadır. Bu iletişim araçlarından bazılarını ve kullanım alanlarına değineceğiz.

Günümüzde kullanılan iletişim araçları şunlardır:

 • Televizyon
 • Telefon
 • Cep Telefonu
 • Radyo
 • Telsiz
 • Bebek Telsizi
 • Mektup
 • Telgraf
 • Faks
 • Davetiye
 • İnternet
 • Bilgisayar
 • Uydu

Televizyon

Televizyon hemen herkesin evinde bulunan bir iletişim aracıdır. Çeşitli televizyon programları ile ülkede ve dünyada gerçekleşen olaylardan haberdar oluruz. Televizyonda gösterilen belgesel gibi bilgi verici, öğretici programlar ise ufkumuzu genişletmeye, farklı yaşamlar tanımaya yardımcı olur.

Telefon

Telefon evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, arabalarda ve daha pek çok yerde kullanılan haberleşme aracıdır. İletişim araçlarının en önemlilerin biri olan telefon, uzaktaki sevdiklerimizle özlem gidermenin yanı sıra iş hayatında da büyük önem taşımaktadır. İş hayatında telefon zaman kazanma, talimat verme vb. gibi konularda sıklıkla kullanılmaktadır.

Cep Telefonu

Cep telefonları günümüzün en önemli iletişim araçlarından birisidir. Önceden yalnızca konuşmak ve mesajlaşmak için kullanılan cep telefonları, akıllı telefonların üretilmesiyle birlikte pek çok amaç için kullanılır duruma geldi. Fotoğraf ve video çekmek, internette gezinmek, ses kaydetmek, oyun oynamak bu amaçlardan birkaçıdır.

Radyo

Radyo da iletişim araçlarından bir tanesidir. Radyonun televizyonun üretimi ile kullanımı azalsa da halen kullanılmaya devam etmektedir. Genellikle şarkı ve haber dinlemek, spor ve eğlence programlarını dinlemek için kullanılmaktadır. Özellikle araba yolculuğu sırasında halen kullanımı oldukça yaygındır.

Telsiz

Telsiz bazı iş yerlerinin olmazsa olmazıdır denilebilmektedir. Örneğin, polis, jandarma, itfaiye, zabıta gibi mesleklerde, çalışanların pek çoğunda bulunmaktadır. İş ile ilgili haberleşmede kullanılmaktadır. Kullanım şekli telefona benzemekle birlikte farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin iki taraf da aynı anda konuşamaz telsiz de, bir taraf söylemek istediklerini söyledikten sonra diğer taraf cevap verir. Telsizin sabit, el ve araç olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır.

Bebek Telsizi

Bebek telsizi bebeğin ağlayıp ağlamadığını anlamak için kullanılır. İki parça halindedir. Bebek telsizinin bir parçası bebeğin yanında durur, diğer parçası ise annenin (ya da kim bakıyorsa bebeğe) yanında. Anne bebeğin yanından ayrıldığında bu telsiz sayesinde bebeğin ağladığından ya da uyandığından haberdar olur.

Mektup

Mektup günümüzde genellikle bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır. Resmi işlerde, banka işlemlerinde tebliğ etmek (haber vermek) için kullanımı yaygındır.

Telgraf

Telgraf kısa bir metin halinde yazılıp bir yerden başka bir yere kısa sürede ulaştırılan haberleşme aracı olarak tanımlanabilir. Telgraf eski zamanlarda yoğun kullanılmasına karşın günümüzde kullanımı oldukça azalmıştır. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı gibi makamlar; kurumların ve kuruluşların özel günlerini telgraf ile kutlayabilmektedir.

Faks

Faks belgegeçer olarak da bilinmektedir. Genellikle iş yerlerinde kullanılır. Faks, bir yerden başka bir yere telefon yolu ile belge göndermeye yarar. Acil belge gönderimleri için son derece yarayışlı bir iletişim aracıdır.

Davetiye

Davetiyeler; doğum günü, düğün, nişan, sergi vb. gibi özel günlere insanları çağırmak için hazırlanan özel mektuplardır. Davetiye de özel günün ne olduğu, yeri, saati, zamanı vs. gibi bilgiler bulunmaktadır.

İnternet

İnternet, tüm dünyada pek çok bilgisayar ağından oluşan devasa bir ağdır. İnternetin temel çıkış noktası tüm dünya çapında bir iletişim ağı meydana getirmektir. İnternet en büyük iletişim aracı da denilebilir. İnternet her alanda ve her amaç için sıklıkla kullanılır. İnternet, tıp, eğitim, mühendislik, ekonomi vb. gibi aklınıza gelen her alanda kullanılmaktadır; bilgi ve iletişim kaynağıdır.

Bilgisayar

Bilgisayar da hemen herkesin çok yaygın bir şekilde kullandığı bir iletişim aracıdır. Bilgisayar da hemen her alanda kullanılmaktadır. Sevdiklerimizle haberleşmek ya da iş amacı ile internetle birlikte bilgisayara gereksinim duyulur.

Uydu

Uzaya gönderilmiş teknolojik cihazlardır. Uydular aracılığı ile yer yüzündeki bazı teknolojik cihazların kullanımı sağlanır. Uydular pek çok temel görevlerin yanı sıra; iletişimi daha kolay, ucuz ve hızlı hale getirmeye yaramaktadır.

*** Günümüzde Kullanılan İletişim Araçları konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
192
clap
35
angry
29
love
22
unlike
14
happy
13
confused
12
sad

90 Yorum

Yorum Yap