Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Geçmişten Günümüze İnsanlar Hangi Yollarla İletişim Kuruyorlar?

Geçmişten günümüze insanların hangi yollarla iletişim kurduklarını inceleyen araştırma yazısı.

Geçmişten Günümüze İnsanlar Hangi Yollarla İletişim Kuruyorlar?

Geçmişten Günümüze İnsanlar Hangi Yollarla İletişim Kuruyorlar?

İnsanlar ilk günden günümüze kadar geçen süreçte birbirleri ile anlaşmak için çeşitli iletişim yolları geliştirdiler. Zaman ilerledikçe, teknolojinin gelişimiyle birlikte bu iletişim yöntemleri daha da gelişti ve daha kolay bir hale geldi. Geçmişten günümüze insanların hangi yollarla iletişim kurduklarına baktığımızda zaman içerisinde iletişim olanaklarının ne kadar çok arttığını görebiliriz.

Milattan önce 200 binli yıllarda ilk insanlar uzaktaki diğer insanlarla iletişim kurmak için ses kullanıyorlardı. Islık, el çırpma ya da vurmalı bir çalgı olarak da bilinen tamtam ile çıkarılan bu sesler vasıtasıyla önemli olaylar uzaktaki insanlara aktarılabiliyordu.

İlk insanların iletişim için kullandığı bir diğer yöntem de dumanla haberleşmekti. Yüksek bir tepe üzerinde yakılan ateşten çıkan dumana çeşitli şekiller verilerek uzaktaki insanlarla iletişim kurulabilmekteydi.

Taş devrinde mağara duvarlarına çizilen resimler de bir tür iletişim yoluydu. İnsanlar duygu ve düşüncelerini, mağara duvarlarına çizdikleri resimlerle diğer insanlara aktarmaya çalışıyorlardı.

Milattan önce 3 binli yıllardan sonra yazının bulunmasıyla insanlar iletişim için güvercinleri kullanmaya başladılar. Eğitilen güvercinler, ayaklarına bağlanan küçük kağıtları uzak mesafelere götürüyordu.

1600’lü yıllardan itibaren matbaanın gelişimiyle gazete ve dergiler, insanların iletişim yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

1700’lü yıllara geldiğimizde elektriğini icadıyla ilk önce telgraf, daha sonra da telefon icat edilmiş, insanların iletişim yöntemlerinde yeni bir çağ başlamıştır. 1800’lü yılların sonuna doğru radyo ve televizyonun icadıyla beraber iletişim yöntemleri çoğalmıştır.

1900’lü yıllarda bilgisayarın icat edilmesi, internetin gelişimini de beraberinde getirmiştir. Yine bu yılların sonlarında cep telefonlarının da yaygınlaşması ile de bugün bütün iletişim yöntemleri internet içerisinde elektronik olarak yer bulmaktadır.

İnsanlar tarih boyunca konuşarak, resim yaparak, yazarak, ses ile ve vücut hareketleriyle iletişim kurmuşlar. Günümüzde insanlar mesafeleri sorun etmeden hızlıca birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar.

*** Geçmişten günümüze insanların hangi yollarla iletişim kurduklarını inceleyen araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
86
love
43
clap
34
angry
21
unlike
9
happy
9
sad
8
confused

38 Yorum

Yorum Yap