Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Eğitim ve Öğretim İnsan Hayatını Doğrudan Etkiler Mi?

Eğitim ve öğretim insan hayatını doğrudan etkiler mi? sorusunu cevaplayan araştırma yazısı.

Eğitim ve Öğretim İnsan Hayatını Doğrudan Etkiler Mi?

Eğitim ve Öğretim İnsan Hayatını Doğrudan Etkiler Mi?

Dünyada pek çok mucizevi varlık yaşamaktadır. Bu canlıların en gelişkini ve yeteneklisi ise insanoğludur. İnsanoğlu, dünyadaki bütün varlıklardan farklı olarak düşünme yeteneğine sahiptir. Düşünmek, insanı diğer canlılardan üstün yapan özelliktir. Akıl yürütme ve düşünme yeteneği sayesinde insan hem öğrenebilmekte, hem de öğretebilmektedir. Yine bu yetiler sayesinde insanoğlu hem eğitim alabilmekte hem de eğitim verebilmektedir. Peki eğitim ve öğretim insan hayatını doğrudan etkiler mi?

İnsan eğitim ve öğretim hayatına bilinenin aksine okulda değil, ailesinde başlar. Ailesi, insanı daha iyi bir birey olarak yetiştirebilmek için ona temel eğitimi vermeyi amaçlar. Bu eğitimin içerisinde davranış şekillerinden iletişime, ahlaktan görgü kurallarına kadar pek çok madde bulunur. Ayrıca kişi, konuşmayı ve bir şeyler sorarak farklı bilgiler edinmeyi de ailesinden öğrenerek öğretim hayatına da adım atmış olur. Ailesinde eğitim ve öğretim hayatına başlayan birey okul hayatıyla gelişimini güçlendirerek devam eder.

Kişinin gerek ailesinden, gerekse okuldan ve çevresinden aldığı eğitim ve öğretim kişiliğine pek çok katkıda bulunur. Kişi, aldığı eğitim ve öğretim sayesinde kendine olan güvenini her geçen gün artırır. Özgüven adı verilen bu duygu sayesinde bireyin girişimcilik ruhu canlanır. Kişi, kendisini ifade etmekte hiçbir zaman zorlanmaz. Her türlü güçlük karşısında nasıl hareket edeceğini bilir ve bu güçlüklerin altından kalkabilme gücünü içerisinde hisseder.

Ailesinden başlamak üzere okul hayatında da eğitim ve öğretim gören kişi geleceğe güvenle bakmaya başlar. Sahip olduğu donanım sayesinde başarıları artar ve başarı yeni bir başarıyı da peşinden getirir. Eğitim ve öğretim hayatında edindiği donanım kişiye saygınlık da katar. Bilgili ve kültürlü kişinin çevresi genişler, herkes o kişinin yanında olmaya çalışır.

Eğitim ve öğretim hayatı iyi olan kişinin iyi bir meslek sahibi olması da kuvvetle muhtemeldir. Sahip olduğu iyi meslek sayesinde kişi hayat kalitesini her zaman yüksek tutma şansı yakalar. Tüm bunlar dikkate alındığında eğitim ve öğretim hayatının kişinin yaşamını doğrudan etkilediğini görmek mümkündür. Bu nedenle biz de eğitim ve öğretim hayatına dört elle sarılarak, kendimizi hayata hazırlamalıyız.

*** Eğitim ve Öğretim İnsan Hayatını Doğrudan Etkiler Mi? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
unlike
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap