Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Duygu mu Akıl mı? – Kompozisyon

Duygularıyla mı, akıllarıyla mı hareket eden insanlar daha başarılı olur? sorusunu cevaplayan kompozisyon örneği.

Duygu mu Akıl mı? - Kompozisyon

Duygu mu Akıl mı? – Kompozisyon

Her insan yaratılış gereği duygulara ve akla sahiptir. Olayları değerlendirirken sahip oldukları bu iki aracı kullanırlar. Kimi insan her olaya duyguları ile yaklaşırken, kimi mantıklı çözümler oluşturmaya çalışır. Bu iki durum arasındaki dengeyi sağlayabilen insanlar ise istediklerine ulaşıp, başarıyı elde edebilirler.

İnsanlar, aynı olay için farklı bakış açılarına sahiptirler. Bu farkın nedeni duygular ve akıldır. En üzücü durumlarda kimileri duygularını kullanarak kendilerini sıkıntıya sokarkan, bazıları bu üzücü duruma karşı akıl çerçevesinde bir çözüm üreterek üstesinden gelebilirler. Ancak bazen öyle durumlar ortaya çıkar ki; sadece akıl kullanarak sorunları çözmeye çalışan insanlar başarısız olabilirler. Mesela hasta olan biri için moral çok önemlidir. Bu kişiye sadece mantıkla yaklaşmak hastalığı yenmesi konusunda tam bir başarı sağlamaz. Burada duygular devreye girer ve problemin üstesinden gelme şansı daha da artar.

Eğer “Duyguları ile hareket eden insanlar mı, yoksa akıllarıyla hareket eden insanlar mı daha başarılıdır?” diye bir soru soracak olursak, bunun cevabı hiç şüphesiz ikisini de orantılı olarak kullanabilen insanlar daha başarılı olacaktır.

Duygu ve akıl insanları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliklerden biri. Ne kadar başarılı olacağımız bu farkı ne kadar iyi kullandığımıza göre değişecektir. Başarıyı istiyorsak akıl ve duygularımızı bir olarak kullanabilmeliyiz.

*** Duygularıyla mı, akıllarıyla mı hareket eden insanlar daha başarılı olur? sorusunu cevaplayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
happy
1
clap
1
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap