Dünya ve Diğer Gezegenler Nasıl Oluştu?


Dünya ve diğer gezegenler nasıl oluştu sorusunu cevaplayan, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğu konulu araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Dünya ve Diğer Gezegenler Nasıl Oluştu?

Dünya ve Diğer Gezegenler Nasıl Oluştu?


Dünyamız, uçsuz bucaksız evrenin içerisinde yer alan bir gezegendir. Bu evrenin içerisinde milyarlarca gezegen ve yıldız bulunmaktadır. Evrenin nasıl oluştuğu, dünyanın ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğu insanoğlunun her daim merak ettiği konular arasında yer almıştır. Dünya ve diğer gezegenler nasıl oluştu sorusuna cevap arayan bilim adamları farklı teoriler ortaya atmış ve bu teorileri ispatlamaya çalışmışlardır.

Üzerinde yaşamakta olduğumuz dünya, binlerce yıldır insanoğluna ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, dünyanın yaşının milyonlarca yıl olduğu fizikçiler tarafından hesaplanmaktadır. Başta evrenin, sonrasında dünyamızın ve diğer gezegenler ile yıldızların nasıl oluştuğunu bulmaya çalışan bilim adamlarının bu konuda ortaya attığı fikirlerden en çok kabul göreni “büyük patlama” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz “Big Bang” teorisidir.

Big Bang ya da Büyük Patlama teorisine göre evren yaklaşık 13,8 milyar yıl önce yoğun ve sıcak bir gaz bulutu idi. Bu gaz bulutunun yoğunlaşmasının ve sıkılaşmasının devam etmesi sonrasında bir patlama gerçekleşti. Evrenin bu patlama neticesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu patlama neticesinde dünya ve diğer gezegenlerin oluşum süreci başladı. Milyarlarca yıl süren ısınma ve soğuma aşamaları neticesinde dünya ve diğer gezegenler oluştu. Bu teori günümüzde fizikçilerin pek çoğu tarafından kabul görmektedir.

Dünyanın, 13,8 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamadan sonra yaklaşık 9 milyar yıl geçmesi ile ortaya çıktığı hesaplanmaktadır. Evrenin içerisindeki yoğun enerjinin sürekli hareket halinde olması ve yoğunlaşmasını tamamladıktan sonra patlaması ile yeni gezegenler meydana gelmiştir. Dünyamızı meydana getiren patlamanın ise yaklaşık 4,8 milyar yıl önce olduğu var sayılmaktadır. Dünyamız ile birlikte güneş sisteminde yer alan gezegenlerin de aynı gaz bulutu patlaması sonrasında oluştuğu fizikçiler tarafından düşünülmektedir. Dünyamızın 4,8 milyar yıl yaşında olduğu hesaplanmakta ve yer yüzünün oluşumunun ise yaklaşık 4 milyar yıl önce tamamlandığı hesap edilmektedir.


Dünya ve diğer gezegenler nasıl oluştu sorusunu cevaplayan, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğu konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıda bulunan Facebook kutusundaki beğen tuşuna tıklayarak teşekkür edebilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız

17 Yorum

  • Biraz daha kısa olan olurdu da olsun bu da iyi. Güzel olmuş teşekkür ederim

  • turkceodevim.com ekibine çok teşekkür ederim
    Bize bu kadar çok bilgi verdiğiniz için sağolun

  • Ben uzun istiyordum.Çok teşekkürler.Herkes 5kelime yazıyordu.Yazarken hepsini ezberledim.

  • Ben uzun arıyodum ama bu daha iyi olduğu için burayı seçtim çok sağolun artımı aldım

  • Çok güzel 👍 ama daha kosa olsaymış keşke ama olsun sağolun tşk ederimm 👏👏😁😁

  • Çok çok çok teşekkürler bana iyiki kolaylık sağladınız ço thank sizi seviyorum

  • turkceodevi.com ekibi çok teşekkürler sizin sayenizde öğretmenimden artımı aldım ♡

  • Çok güzel olmuş teşekkürler ama biraz daha kısa olabilirdi yinede muhteşem 😀😅👌👏👏

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!