Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Çanakkale Savaşı’nın Türk Tarihindeki Önemi

Çanakkale Savaşı neden önemlidir? Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi ile ilgili araştırma yazısı.

Çanakkale Savaşı'nın Türk Tarihindeki Önemi

Çanakkale Savaşı’nın Türk Tarihindeki Önemi

Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin Çanakkale Zaferi ile atılmıştır. Atatürk önderliğinde milletimiz büyük fedakarlıklara ve kahramanlıklara imza atmıştır. Kazanılan zaferler tarihimiz açısından bir dönüm noktasıdır.

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan boğazlara sahip olmanın tüm dünya ticareti ile yakın ilişkide olmak anlamına geldiğini iyi bilen bazı ülkeler, tarih boyunca boğazlarda hakimiyet kurmanın hesapları içerisinde olmuşlardır.

Birinci Dünya Harbi içindeki düşmanlarımız İngiltere ve Fransa, Gelibolu Yarımadasını ele geçirerek Çanakkale Boğazı’nı açmak ve devamında da başkent İstanbul’u işgal etmek niyetiyle bu harekata başladılar.

İtilaf Devletleri, Almanya’nın en önemli, aynı zamanda en zayıf görülen müfttefikini saf dışı bırakmak istiyorlardı. Bunun için Çanakkale ve İstanbul boğazlarını ele geçirip Rus donanmalarıyla bağlantı kurmayı planladılar.

Gelibolu Yarımada’sı bizim Avrupa’da kazandığımız ilk toprak olduğundan tarihimizde ayrıcalıklı bir yeri vardır.

Balkan Savaşları sonucu bugünkü topraklarımızın 1/5’inden daha fazla toprak elimizden çıkmıştı. Türk ordusu gerçek anlamıyla ordu olabilmek için büyük bir çabaya girişmiştir.

Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı çok önemlidir. Çanakkale Zaferi ile İtilaf devletlerinin planları çökmüştür. İlerki zamanlarda İtilaf devletlerinin arası bozulmuştur. O zamanki başkent İstanbul kurtarılmıştır. Türk ordusunun kendine güveni gelmiştir. Tüm dünyaya Türk milletinin gücü gösterilmiştir. Mustafa Kemal de Türk ve dünya kamuoyu tarafından bu zaferle tanınmış ve üne kavuşmuştur.

Çanakkale Zaferi, hastalanmış, hatta ölmüş gözüyle bakılan Türk milletine şan, şeref ve güven kazandırmış, benliğini tanıtmış, Türk milletinin askerlik kabiliyetini, fedakarlık ruhunu, vatan ve millet sevgisini ve manevi gücünü bir defa daha ve dünyaya karşı ortaya koymuştur.

Kaynaklar:

  • ÇANAKKALE ZAFERİNİN TÜRK VE DÜNYA TARİHİ AÇISINDAN SONUÇLARI – Dr. Rahmi DOĞANAY
  • Nedir.org – Çanakkale Savaşının Önemi Nedir?

*** Çanakkale Savaşı’nın Türk Tarihindeki Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
clap
9
angry
7
unlike
6
love
4
confused
2
happy
2
sad

122 Yorum

Yorum Yap