Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Braille Alfabesi Nedir? (Bıreyıl Alfabesi)

Körler alfabesi olarak da adlandırılan Braille Alfabesi nedir? Braille Alfabesi’nin özellikleri nelerdir? Görme özürlüler için özel olarak oluşturulmuş Braille (bıreyıl) alfabesi konulu araştırma yazısı.

Braille Alfabesi Nedir?

Braille Alfabesi Nedir?

Görme yetisine sahip olmayan, görme özürlüler için okumanın ve yazmanın ne kadar zor olduğu bilinen bir sorundur. Görme özürlü insanlarımızın yazılanları okuma ve yazma sorununa çözüm arayışı sonucunda ortaya çıkan braille alfabesi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, kim tarafından geliştirilmiştir?

Braille Alfabesi

Bu alfabe, görme engelliler için geliştirilmiş, iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktanın değişik kombinasyonlarla sesleri temsil etmesi prensibine dayanan bir alfabedir.

Alfabede her harf ve rakam için bir hücre bulunur. 3 satır ve 2 sütundan oluşan bir hücrede altı noktalık alan vardır. Ancak örneğin bazı harfler için tek bir kabartmalı nokta kullanılırken bazı harflerde ise 5 kabartmalı nokta bulunur.

Bu alfabenin amacı, görme engelli insanların parmak uçlarını kullanarak, dokunma hisleri ile okuyabilmelerini sağlamaktır. Bu alfabe dokunarak okumaya yönelik bir alfabedir. Görme engelli insanlar braille alfabesini kullanarak, özel tasarlanmış braille daktiloları ya da delikli levhalar ile yazı da yazabilirler.

Braille yazım sistemi, karakterleri dünyada ilk kez ikili şema ile gösteren yazı sistemidir. Bu yazım sistemi ile 64 değişik sembol üretmek mümkündür.

Braille alfabesi kullanılarak matematiksel işlemler yapılabilir, nota yazılıp okunabilir.

Braille Alfabesi Kim Tarafından Ne Zaman Bulunmuştur?

Körler alfabesi olarak da tanımlanan bu alfabe 1821 yılında görme engelli olan mucit Louis Braille tarafından 3 yılda geliştirilmiştir. Sistemin asıl mucidi Charles Barbier’dir. Fakat amacı farklı olan ve kullanımı zor olan bu alfabe Louis Braille tarafından görme engelliler için yeniden tasarlanıp geliştirilmiştir.

Braille Alfabesi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu alfabe askerlerin gece karanlığında ışık olmadan anlaşabilmeleri için Napolyon’un isteği üzerine Charles Barbier adlı kişinin geliştirdiği bir sisteme dayanmaktadır. Öğrenilmesi zor olan bu sistem 1821 yılında Louis Braille tarafından 6’lı nokta sistemi kullanılarak geliştirilmiştir. Charles Barbier’in sistemini hatalı bulan Louis Braille, bu sistemi görme engellilerin daha rahat okuyup yazabilmesi için geliştirmiştir.

*** Braille Alfabesi Nedir? (Bıreyıl Alfabesi) konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
clap
8
angry
5
love
2
sad
2
unlike
1
confused
0
happy

15 Yorum

Yorum Yap