Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bilgisayar oyunlarının faydaları ve zararları nelerdir? Bilgisayar oyunları zararlı mıdır? Bilgisayar oyunlarının etkileri konulu araştırma yazısı.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde teknoloji olanca hızıyla gelişmeye devam ediyor. Teknolojinin önemli nimetlerinden birisi olan bilgisayar, asıl işlevinin yanında zaman içerisinde oyun severler için de önemli bir konuma geldi. Öyle ki, bilgisayar oyunları dünyada büyük bir sektör halini aldı.

20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren insanoğlunun dünyasına giren bilgisayarla birlikte bilgisayar oyunları da geliştirilmeye başlandı. Bilgisayarın ana amacının yanında; kullanıcıların boş zamanlarını zevkli geçirebilmeleri için kullanıcılara bilgisayar vasıtası ile sunulan oyunların tamamına bilgisayar oyunu denmektedir. Bilgisayarın sahip olduğu teknolojik kapasite ile doğru orantılı olarak; bilgisayar oyunlarının oynanabilirliği değişmektedir.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde milyarlarca dolarlık bir sektör haline gelen bilgisayar oyunları, insanların hayatında önemli bir yer edinmiş durumda. Gençler vakitlerinin büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirirken, orta ve ileri yaş gurubunda da oyun tutkunları bulunmakta.

Bilgisayar oyunlarının faydalarından ilki, kişinin boş vaktini keyifli şekilde değerlendirmesini sağlamasıdır. İnsanlar genelde bilgisayar oyunlarını rahatlamak ve mutlu hissetmek için kullanırlar.

Bilgisayar oyunlarının bir diğer faydası ise, kullanıcısının zeka gelişimine yardımcı olmaktadır. Bilgisayar oyunları, sorun çözme yeteneğini geliştirmektedir. Oyun arkadaşları ile sosyalleşme imkanı sağlamaktadır. Dikkati geliştirirken, detayları görme becerisini arttırır. ABD’nin East Carolina Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bilgisayar oyunları fiziksel acı çeken hastaların acılarını unutmasını sağlamaktadır.

Ayrıca bilgisayar oyunları daha iyi bir el-göz koordinasyonu sağlar. Yapılan araştırmalara göre bilgisayar oyunu oynayan insanlar, cerrahi aletleri daha iyi kullanmaktadırlar.

Tüm bunların dışında bilgisayar oyunları; hızlı karar verebilme, yaratıcılık, geniş bir bakış açısı, konsantrasyon gibi bilişsel becerilerin gelişmesinde katkıda bulunmaktadırlar.

Bilgisayar Oyunlarının Zararları Nelerdir?

Bilgisayar oyunlarının yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Oyun başında çok zaman geçirildiğinde beyin fonksiyonlarında yavaşlama, gerçek hayattan uzaklaşma ve sosyal bağlarda bozukluk meydana gelmektedir. Ayrıca göz bozuklukları, hareketsizliğe bağlı kilo alma ve sindirim problemleri de bilgisayar oyunlarının zararları arasındadır.

Bilgisayar oyunlarına aşırı önem gösterme neticesinde kişiler gerçek hayattaki sorumluluklarını aksatabilmekte ve bu da iş ve okul hayatında başarısızlığa neden olmaktadır. Ayrıca Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan; bilgisayar oyunlarının şiddete meyilli nesiller oluşmasına neden olduğunu belirtmiştir.

Bilgisayar oyunlarının faydaları ve zararlarını karşılaştıracak olursak, kişiyi gerçek yaşamdan soyutlaması nedeniyle, zararının faydasından daha tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

*** Bilgisayar Oyunlarının Faydaları ve Zararları Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
1
love
1
angry
0
happy
0
confused
0
sad
0
unlike

13 Yorum

Yorum Yap