Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ben ve Kaan Metni Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Ben ve Kaan metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 123-124-125-126-127-128-129-130-131 (Millî Kültürümüz Teması)

Ben ve Kaan Metni Cevapları

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 123

BEN VE KAAN

Bu bayram çok mutluyum çünkü teyzemlere gideceğiz, teyzemin de benim gibi ikinci sınıfa giden bir oğlu var. Adı Kaan, Kaan’la çok iyi anlaşıyoruz. Kaan, derslerinde başarılı, konuşkan ve çok neşeli bir çocuktur. Kaan tekerlekli sandalye kullanıyor ama bu, birlikte oyun oynamamıza engel değil. En çok basketbol oynamayı seviyoruz. Attığı basketlerle oyunu hep o kazanıyor. Ben de onu her zaman tebrik ediyorum. Zaten oyunda kazanıp kazanmamak önemli değil. Önemli olan birlikte güzel vakit geçirmek. Biz Kaan’la çok güzel vakit geçiriyoruz.

Çevremizdeki özel gereksinimli bireylerini hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz? Yazınız.

Cevap: Çevremizdeki özel gereksinimli bireylerin hayatını imkanlarımız ölçüsünde kolaylaştırabiliriz. Onların nelere ihtiyacı olduğunu sorardım. Onları ziyaret eder, onlarla vakit geçirirdim.

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 124

Verilen kelimelerden istediklerinizi kullanarak bir hikaye yazınız.

Cevap:

AİLE İLGİLİ HİKAYE

Anne ev hanımıdır, baba ise gün içinde çalışarak eve gelir. Bunlar içinde tatlımı tatlı olan çocukları Zeynep’tir. Her gün babasının gelişini iple çeker. Eve geldiğinde ona getirdiği sürpriz çikolata ve hediyeler onu çok heyecanlandırmaktadır. Yine babasının kendisini unutmadığını düşünür, kapı çaldığı an telaşla babasının sesini duymayı bekler. O sevinçle hemen kapıya koşarak açar kim geldiğine bakar.

Sıcacık evlerinde mutlu şekilde yaşarlar. Anne ve baba televizyon bakarken Zeynep ise babasının getirdiği oyuncularla meşgul olur. Bebekleriyle oynar, yeni öğrendiği kelimeleri annesine söyler. Ailece mutlu bir yaşam sürdürürler. Bir gün babası eve gelirken ailenin çok sevdiği kestane getirir. Sobalarının üstünde kokularına da bayılırlar. Anne kalkıp hazırlamaya başlar, sonra sobanın üstüne dizerler ama sıcak olduğundan Zeynep çok dikkatli olmalıdır. Yanlışlıkla elinin yanmaması gerekmektedir. Yanlışlıkla sobaya yaklaşır ve sıcaklığını hissederek geri çekilir. Annesi görünce Zeynep’e oldukça kızmıştır. Bir daha yaklaşmaması gerektiğini, büyüyünce anca tek başına yapabileceğine dair izin verir. Baba da görünce Zeynep’e bir şey olacak diye korkar.

Mutlu bir ailedir, zamanlarını birbirleriyle geçirir sevgilerini paylaşırlar. Zeynep sevgi seline boğulmuştur. Ailesi iyiliğini düşünüp kızlarının her zaman mutlu olmasını hayal eder. Sevgilerinden mahrum kalmayarak ailelerinin hayatlarına mutluluk katmaktadırlar.

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 125

Yazdığınız hikayeyi resimleyiniz.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 126

İşaret ve sembolleri anlamlarıyla eşleştiriniz.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 127

Tebrik kartını inceleyiniz. Siz de sevdiğiniz birine tebrik kartı yazınız.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 128

Boşlukları verilen bilgilere dikkat ederek doldurunuz.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 129

Özel adlara gelen ekleri kırmızı kalem kullanarak kesme işareti (‘) ile ayırınız.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 130

Kelebek, yazımı doğru olan kelimelerin bulunduğu çiçeklere konmak istiyor. Kelebeğin konacağı çiçekleri işaretleyiniz.

Cevap:

Ben ve Kaan Metni Cevapları Sayfa 131

Kelimelerin eş veya zıt anlamlılarını bulmacada belirtilen yerlere yazınız.

Cevap:

***Ben ve Kaan metni cevapları (Sayfa 123-124-125-126-127-128-129-130-131) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap