Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ay’a Gitmek Neden Zor?

Ay’a Gitmek Neden Zor? Normal insanlar niçin Ay’a gidemezler? Ay’a gitmenin zorlukları nelerdir? Ay yolculuğunun zorlukları konulu araştırma yazısı.

Ay'a Gitmek Neden Zor?

Ay’a Gitmek Neden Zor?

İlk insanlı Ay yolculuğu 1969 yılında Apollo 11 uzay aracıyla, son insanlı Ay yolculuğu ise 1972 tarihinde Apollo 17 uzay aracıyla yapılmıştır. Bu tarihten sonra da Ay’a hiç kimse gitmemiştir. Peki Ay’a gitmek neden bu kadar zor?

Bildiğiniz gibi Ay, dünyanın tek doğal uydusudur. Ay, Dünya’mızın etrafında döner durur. Ay ile Dünya arasındaki uzaklık 384.403 km’dir. Ay’da yer çekimi Dünya’mızdan daha azdır. Ay’da oksijen ve su, doğal olarak yaşam da yoktur.

Ay hakkında genel bir bilgi verdikten sonra gelelim Ay’a gitmenin bizim için neden zor olduğuna. Öncelikle ay bildiğimiz gibi Dünya atmosferinin dışındadır. Ay’a gitmek için atmosferden çıkmamız gerekiyor. Bir insanın atmosferden ölmeden çıkabilmesi için bir çok özel koruyucu ekipmana ve bu yolculuğa dayanabilecek bir uzay aracına ihtiyacı vardır. Bu uzay aracı Ay’a gitmek için yer çekimine karşı gelmesi, yani büyük bir itme gücüne sahip olması gerekir. Bu da özel motorlara ve özel yakıtlara ihtiyacımız olduğunu gösterir. Bu aracın, atmosferden çıkana kadar problem yaşamaması için hava şartlarının da uygun olması gerekmektedir. Çok rüzgarlı bir hava, bu aracın dik bir şekilde ilerlemesine engel olabilir. Bu özel uzay aracını kullanmak için de, yıllarca eğitim görmüş bir astronota ihtiyacımız vardır.

Atmosferden çıktıktan sonra işimiz kolay görünse de aksine daha da zorlaşmaktadır. Çünkü uzayda yer çekimi ve yaşamımız için gerekli olan oksijen yok. Yer çekimsiz bir ortamda yaşamak, uzay aracımızı yönetmek oldukça zor bir iştir. Bu şartlara uyum sağlayabilmemiz için yıllar sürecek bir eğitim almamız gerekir. Ayrıca Ay’a sağlıklı biri iniş yapmak, işimiz bitince tekrar havalanıp Dünya’ya sağ sağlim geri dönmek, bizim için çok zorlu bir süreçtir.

Sonuç olarak, Ay’a yapılacak bir yolculuk ekonomik olarak normal bir insanın karşılayabileceği bir şey değildir. Yani Ay’a gitmek oldukça pahalıdır. Ayrıca bu yolculuk için yıllarca özel bir eğitim almamız gereklidir. Bu nedenlerden dolayı Ay’a gitmek bizim için oldukça zordur.

*** Ay’a Gitmek Neden Zor? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap