Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

16. yüzyıl Türk denizcileri kimlerdir? 16. yüzyıl Türk denizciliğindeki gelişmeler nelerdir? 16. yüzyıl Türk denizciliği konulu araştırma yazısı.

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

Türk tarihi kahramanlıklar ve başarılarla dolu bir tarihtir. Atalarımız Orta Asya’dan Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş, zaferler elde etmiştir. Bu zaferlerin pek çoğu kara savaşlarında kazanılmıştır. Bununla birlikte, Türk tarihinde denizcilik alanında da önemli başarılar ve zaferler elde edildiği görülmektedir. Özellikle 16. yüzyıl Türk Denizciliği açısından adeta “altın çağ” olarak nitelendirilir. 16. yüzyıl Türk denizciliği, Türk denizcilik tarihinde ayrı bir yere sahiptir.

Osmanlı Devleti’nin en önemli hükümdarlarından olan Yavuz Sultan Selim yönetiminde 1500’lü yıllara giren atalarımız, ardından sırasıyla; Kanuni Sultan Süleyman, 2. Selim ve 3. Murat yönetiminde 1500’lü yılların sonuna gelmiştir. Saydığımız 4 padişah yönetiminde Osmanlı Devleti denizcilik tarihinin en başarılı dönemini yaşamıştır. 16. yüzyılda birbirinden değerli ve birbirinden başarılı denizciler yetiştiren Türk Denizciliği; Akdeniz’i bir Türk Gölü haline getirmiştir. 16. yüzyılda Akdeniz Türk Gölü olarak anılmıştır.

16. yüzyıl Türk denizciliği dönemminde yaşamış ve başarı ile görev yapmış Türk denizciler şunlardır:

» Piri Reis (1465-1554)

Dünyaca ünlü deniz bilimcisidir. Amcası olan Kemal Reis sayesinde donanmaya girmiş ve yeteneği ile hızla yükselmiştir. O dönemin koşullarında çok başarılı iki dünya haritası çizmiştir. Çizdiği haritalar; halen ismi ile Piri Reis Haritası olarak anılır. Ünlü denizcilik kitabı Kitab-ı Bahriye’yi yazmıştır. 16. yüzyıl Türk denizciliği zamanının en önemli denizcilerindendir.

» Turgut Reis (1485- 1565)

Trablusgarp’ı fethetmiştir. Trablusgarp Fatihi olarak anılan büyük Deniz komutanıdır. Preveze Deniz Zaferi’nde Barbaros Hayrettin Paşa’nın emrinde bulunmuştur.

» Kemal Reis (1440-1511)

Piri Reis’in amcasıdır. Fatih Sultan Mehmet döneminde donanmaya katılmıştır. Osmanlı Donanması’nı Venedik Donanması ile mücadele edebilecek seviyeye getirmiştir. Yeğeni Piri Reis’i de Türk Denizcilik tarihine Kemal Reis kazandırmıştır.

» Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa (1478-1546)

Osmanlı Devleti’nin en ünlü Kaptan-ı Deryası’dır. Günümüze Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak çevrilebilir. Döneminde Akdeniz’i Türk Gölü haline getirmiştir. Barbaros Hayrettin Paşa’nın lakabı Hızır’dır. Bu nedenle Hızır Paşa olarak da bilinir. En ünlü zaferi Preveze Deniz Zaferi’dir. Çok sayıda denizci yetiştirmiştir.

» Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa (1500-1587)

Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği denizciler arasındadır. Preveze Deniz Zaferi’nde bulunmuştur. 1571 yılından 1587 yılına kadar Kaptan-ı Derya olarak Osmanlı Deniz Kuvvetleri’nin başında görev yapmıştır.

» Salih Reis

Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği denizciler arasındadır. 1553 yılında Fas’ın fethedilmesinde önemli rol oynamıştır.

» Piyale Paşa (-1578)

14 yıl Osmanlı Donanması’nın Kaptan-ı Deryalığını yapan Piyale Paşa, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nin en ünlü denizcileri arasındadır.

» Oruç Reis (1474 – 1518)

Barbaros Hayrettin Paşa’nın ağabeyidir. Barbaros Hayrettin Paşa ile birlikte Cezayir’i fethetmiştir. Yine Cezayir’deki bir savaşta İspanyollar tarafından şehit edilmiştir.

» Murat Reis (16.yüzyıl)

Turgut Reis’in yetiştirdiği denizciler arasındadır. Osmanlı Donanması’na üstün hizmetleri olmuştur.

» Ali Macar Reis (16. yüzyıl)

Ali Macar Reis gemi kaptanlığı ile Osmanlı Donanması’na hizmet vermiştir. Esas başarısı ise denizcilik ve dünya haritası çizimi konusundadır. Ali Macar Reis’in çizdiği günümüze ulaşan haritalar bulunmaktadır.

» Seydi Ali Reis (1498 – 1562)

Osmanlı Devleti’nin ünlü deniz komutanlarındandır. Denizler ve denizcilik üzerine yazmış olduğu eserlerden bazıları şunlardır. Mirat’ül Memalik (Ülkelerin Aynası), Muhit (Okyanus), Hulasatü’l Hey’e (Astronominin Özeti) ve Mir’at-ı Kainat (Kainatın Aynası).

*** 16. Yüzyıl Türk Denizciliği konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
200
clap
40
angry
21
unlike
20
love
9
confused
9
sad
5
happy

165 Yorum

Yorum Yap