16. Yüzyıl Türk Denizciliği

16. yüzyıl Türk denizcileri kimlerdir? 16. yüzyıl Türk denizciliğindeki gelişmeler nelerdir?
16. yüzyıl Türk denizciliği konulu araştırma yazısı.

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

16. Yüzyıl Türk Denizciliği

Türk tarihi kahramanlıklar ve başarılarla dolu bir tarihtir. Atalarımız Orta Asya’dan Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş, zaferler elde etmiştir. Bu zaferlerin pek çoğu kara savaşlarında kazanılmıştır. Bununla birlikte, Türk tarihinde denizcilik alanında da önemli başarılar ve zaferler elde edildiği görülmektedir. Özellikle 16. yüzyıl Türk Denizciliği açısından adeta “altın çağ” olarak nitelendirilir. 16. yüzyıl Türk denizciliği, Türk denizcilik tarihinde ayrı bir yere sahiptir.

Osmanlı Devleti’nin en önemli hükümdarlarından olan Yavuz Sultan Selim yönetiminde 1500’lü yıllara giren atalarımız, ardından sırasıyla; Kanuni Sultan Süleyman, 2. Selim ve 3. Murat yönetiminde 1500’lü yılların sonuna gelmiştir. Saydığımız 4 padişah yönetiminde Osmanlı Devleti denizcilik tarihinin en başarılı dönemini yaşamıştır. 16. yüzyılda birbirinden değerli ve birbirinden başarılı denizciler yetiştiren Türk Denizciliği; Akdeniz’i bir Türk Gölü haline getirmiştir. 16. yüzyılda Akdeniz Türk Gölü olarak anılmıştır.

16. yüzyıl Türk denizciliği dönemminde yaşamış ve başarı ile görev yapmış Türk denizciler şunlardır:

» Piri Reis (1465-1554)

Dünyaca ünlü deniz bilimcisidir. Amcası olan Kemal Reis sayesinde donanmaya girmiş ve yeteneği ile hızla yükselmiştir. O dönemin koşullarında çok başarılı iki dünya haritası çizmiştir. Çizdiği haritalar; halen ismi ile Piri Reis Haritası olarak anılır. Ünlü denizcilik kitabı Kitab-ı Bahriye’yi yazmıştır. 16. yüzyıl Türk denizciliği zamanının en önemli denizcilerindendir.

» Turgut Reis (1485- 1565)

Trablusgarp’ı fethetmiştir. Trablusgarp Fatihi olarak anılan büyük Deniz komutanıdır. Preveze Deniz Zaferi’nde Barbaros Hayrettin Paşa’nın emrinde bulunmuştur.

» Kemal Reis (1440-1511)

Piri Reis’in amcasıdır. Fatih Sultan Mehmet döneminde donanmaya katılmıştır. Osmanlı Donanması’nı Venedik Donanması ile mücadele edebilecek seviyeye getirmiştir. Yeğeni Piri Reis’i de Türk Denizcilik tarihine Kemal Reis kazandırmıştır.

» Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa (1478-1546)

Osmanlı Devleti’nin en ünlü Kaptan-ı Deryası’dır. Günümüze Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak çevrilebilir. Döneminde Akdeniz’i Türk Gölü haline getirmiştir. Barbaros Hayrettin Paşa’nın lakabı Hızır’dır. Bu nedenle Hızır Paşa olarak da bilinir. En ünlü zaferi Preveze Deniz Zaferi’dir. Çok sayıda denizci yetiştirmiştir.

» Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa (1500-1587)

Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği denizciler arasındadır. Preveze Deniz Zaferi’nde bulunmuştur. 1571 yılından 1587 yılına kadar Kaptan-ı Derya olarak Osmanlı Deniz Kuvvetleri’nin başında görev yapmıştır.

» Salih Reis

Barbaros Hayrettin Paşa’nın yetiştirdiği denizciler arasındadır. 1553 yılında Fas’ın fethedilmesinde önemli rol oynamıştır.

» Piyale Paşa (-1578)

14 yıl Osmanlı Donanması’nın Kaptan-ı Deryalığını yapan Piyale Paşa, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nin en ünlü denizcileri arasındadır.

» Oruç Reis (1474 – 1518)

Barbaros Hayrettin Paşa’nın ağabeyidir. Barbaros Hayrettin Paşa ile birlikte Cezayir’i fethetmiştir. Yine Cezayir’deki bir savaşta İspanyollar tarafından şehit edilmiştir.

» Murat Reis (16.yüzyıl)

Turgut Reis’in yetiştirdiği denizciler arasındadır. Osmanlı Donanması’na üstün hizmetleri olmuştur.

» Ali Macar Reis (16. yüzyıl)

Ali Macar Reis gemi kaptanlığı ile Osmanlı Donanması’na hizmet vermiştir. Esas başarısı ise denizcilik ve dünya haritası çizimi konusundadır. Ali Macar Reis’in çizdiği günümüze ulaşan haritalar bulunmaktadır.

» Seydi Ali Reis (1498 – 1562)

Osmanlı Devleti’nin ünlü deniz komutanlarındandır. Denizler ve denizcilik üzerine yazmış olduğu eserlerden bazıları şunlardır. Mirat’ül Memalik (Ülkelerin Aynası), Muhit (Okyanus), Hulasatü’l Hey’e (Astronominin Özeti) ve Mir’at-ı Kainat (Kainatın Aynası).

*** 16. Yüzyıl Türk Denizciliği konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız

75 Yorum

 • Bence bu gerçek değil.Çünkü o dönemde denizcilik olsa bile 500 yıl öncesinden bahsediliyor.500 yıl önce kim vardıda bu döneme kadar sürdü.

 • İnşallah doğrudur ışıl karaca’nın yorumunu görünce biraz işkillendim ama teşekkürler hepsini yazdım

 • ışıl sen delimisin tabikine gercek 500 yüz yıl önce denizcilik vardi ve 500yıl once peygamberler vardi.manyamis eyer 500yıl once insanlar olmasaydi bu kadar konuyu bu bilgileri nasıl yazarlardi.demeki 500 yıl once varmiş ki bu kadar seyi yzamişlar……………………

 • Lütfen sacma yorumlar yazmayın bunların hepsi gerçek o dönemden bu döneme kadr gelmiştir nasıl gelmiştir derseniz bu insanların hepsi bi dalda ün kazanmis ve bu dilden dile tarihten tarihe konuşlmuş piri reisin yazdıgı kitabı bahriye bir cok kez kopyalanmıştır ve gerçegi muźede sergilenmektedir

 • tabikide hepsi doğrudur bizimle oyun oynayacak halleri yok ya.hem beğenmiyosanız gidin kendiniz birşeyler yazın

 • Bence doğru Çünkü ben okudum bizim öğretmenimizin dediği gibi çok güzel yani korkmanıza gerek yok?????

 • Emre parlak yanlış biliyorsun 500 yıldan önce peygamberler yaşamıştır

 • Bunların hepsi doğru… Çok bilgilendirici ve yararlı bir yazı…

 • doğruÇünkü 500 yıl önce Osmanlı Devleti yaşadı ve birçok devlet
  bu gerçek
  ve güzel bir sunum olacak yazan için teşekkür ederim Çok güzel ve iyi anlatmış

 • ilk olarak istanbul 1453 yılında feth edildibu da 15. yy. olduklarını gösterir o dönemlerde de bilindiği gibi gemiler karadan yürütüldü bunu akıl edemediysen peygamber efendimizin dönemlerine bir bak

 • bence doğru ve emre parlak doğru söylüyor 571 de peygamberimiz doğduysa yaklaşık o kadar var yani

 • hepiniz yanlış söylüyorsunuz arkadaşlar
  571 yılında doğdu peygamberimiz 610 yılında da öldü.konuya gelirsek konu
  doğrudur

 • Yaa saçmalamayın tabiki hepsi doğru bu insanlar olmasaydı eğer o kadar şey icat etmişler onlardamı yalan

 • Bunlar doğru çünkü peygamberimiz 571 yılında doğdu ama orada 1500’lü yıllar diyor

 • BENCE GAYET IYI SEN BEILMIYOSUN ISIL HEM 500 YIL ONCESI 1500 LU YILLAR PAYGAMBER EFENDIMIZ 571 DE DOGDU

 • ışıl sen 500 yıl öncesine gitti de biliyor yanlış olduğunu.tabiki doğru

 • Bence güzel bir yazı bizde bu metindeyiz ve bu etkinlikteyiz herkese iyi dersler iyi bir dönem geçirmeniz dileğiyle gençler ✉

 • çok iyi yaaa öğretmenim sözlümün birini yüz verdi endişe edenler hepsi doğru

 • Bir yiğit ölür bin yiğit doğar bu bilgilerin hepsi doğru

 • Gercekten bu bilgiler cok işime yaradi . tüm emegi gecen arkadaslara tesekur ederim

 • Bence ortada tartışmayı gerektirecek bir konu yok. Gayet güzel bir şekilde anlatılmış ayrıca uzun olmaması da bence harika bir şey. turkceodevim.com çok teşekkürler ben bayıldımm:)))Efsoo olmişş

 • 1Milyar yıl önce dinozorlar varsa 500 yıl önce insanlar neden olmasınki saçmalamayın lütfen bu arada yazanın ellerine sağlık allah razı olsun

 • evet haklısın bunu yazanın ellerine sağlık…… 5000 yıl önce insanlar yaşamıştır

 • Arkadaşlar hepsi doğru dürüst ki tüm kaynaklar böyle söylüyor ve ayrıca hepsi ya kitap yada harita çıkarmış ve bunlar günümüz e kadar gelmiş büyük ihtimalle bunlardan yararlanılmış ben taslak çıkarttım çok güzel bir yazı olmuş yazanı tebrik ederim çok basarılı

 • tarih bilmeden yazmayın çocuklar okuyup öyle yazın tarih son 10 yıldan ibaret değil.

 • bence çok yararlı bilgiler var çok işime yaradı kim yazdıysa çok teşekkür ederim

 • Arkadaşlar hepsi doğru saçmalamayın lütfen 500 yıl önceki bilgileri nasıl taşındı diye düşünmeyin o zaman 1400 yıl önce ki kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim nasıl bu zamana kadar geldi ha cevabını ver ışıl ?

 • tabikide doğru denizcilik hz nuh peygamberde bile var ve milattan önced 2000 yıl daha var.

 • Bence dogru 500 yil oncesinden bahsetmiyorlar 16 yuzyil yani 1500lu yillarda denizcilikle bunlar ugrasmis demekki

 • Teşekkür Ederim yazanın ellerine sağlık harika olmuş doğru bilgiler.

 • Benzeşe bunlar doğru ama bencede biraz uzun o yüzden sadece bir kısmını yazdım

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!