6. Sınıf Öğün Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Bayrağımızın Altında

6. sınıf Türkçe Öğün Yayınları çalışma kitabı, sayfa 78, 79, 80, 81, 82, 83, “Bayrağımızın Altında”   dinleme metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

>>Metni dinlemek için oynat tuşuna basınız<<

bayragimizin-altinda

 

1. ETKİNLİK

Bayrağımız Altında Metninin Ana Fikri: Düşma esareti altında ölmektense, özgür olarak bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızın dalgalandığı topraklarda ölmek daha iyidir.

Metinde Önemli Bulduğum İfadeler: (Örnektir) Yolda ölürsem, oğlum ölümü bizim bayrağımızın olduğu toprağa götürecekti.

Metinde Beğendiğim Sözler: (Örnektir)
– Hayatta bir tek mühim şey vardı; öldüğü zaman cesedinin düşman bandırası altında kalmaması.
– Allah emanetini istediği zaman alsın, toprağım bizim bayrağımızın altında olacak.

2. ETKİNLİK

 1. Cümle: harabe
 2. Cümle: masun
 3. Cümle: itminan
 4. Cümle: kösele
 5. Cümle: muhacir
 6. Cümle: bandıra 
 7. Cümle: muhayyel
 8. Cümle: facia

3. ETKİNLİK

Bu etkinliği, öğretmeninizin size gösterdiği resimlere göre kendiniz yapabilirsiniz.

4. ETKİNLİK

Metinde Anlatılan Olay: İhtiyar bir kadının düşman bayrağı altında yaşamamak için her türlü fedakarlığı göze almasıdır.

Metindeki Olayın Geçtiği Yer: Salihli

Metinde Geçen Olayın Zamanı: Kurtuluş Savaşı yılları

Metnin Kahramanları ve Özellikleri: Yazar ve Hatice Nine. Yazar, Hatice nineyle konuşan ve onun duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışan kişidir. Hatice nine ise bayrak sevgisi ile dolu, düşman bayrağı altında yaşamayı her türlü felaketten daha kötü sayan, yaşlı biridir.

5. ETKİNLİK

a. 

“Bayrak Sevgisi”nin çağrıştırdığı kelime ve kavramlar:

 • Özgürlük
 • Bağımsızlık
 • Vatanı korumak
 • Millet sevgisi
 • Kurtuluş mücadelesi
 • Fedakarlık
 • Saygı
 • İstiklal Marşı

b.

Birbirleriyle İlişkili Bulduğum Kelime ve Kavramlar

özgürlük – bağımsızlık
kurtuluş mücadelesi – vatanı korumak – fedakarlık

c.

“Bayrak Sevgisi” Konulu Olay Yazısı (Örnektir)

BAYRAK SEVGİSİ

Bayrak, bir milletin bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını gösteren bir simgedir. Milletler, bayraklarını sever ve korur. Bayrak sevgisi, en küçük yaştan beri insanlara aşılanır ki insanlar bayrağını yani bağımsızlığını korumak için ellerinden geleni yapsın.

Ülkemizde iç savaş çıkararak milletimizin birbiriyle olan bağlarını koparıp vatanı bölmeye çalışan bir terör örgütüne bağlı bazı teröristler, şehirlerimizden birinde bulunan bir okulda dalgalanan bayrağı indirip yere atmışlardı. Bu asla kabul edilemez bir davranıştı. Bayrağı yere atmak demek, o ülkenin bağımsızlığını kabul etmemek demekti.

Yaşları 9-14 arasında değişen beş çocuk bu olayı görmüşler ve çok üzülmüşlerdi. Ülkelerini ve bayraklarını çok seven bu beş çocuk, içlerinde var olan bayrak sevgisiyle ve büyük bir cesaretle bayrağı yerden aldılar. Bu bayrağı yerine asmaları gerekiyordu fakat boyları yetişmiyordu. Etrafta da kimsecikler yoktu. Çocuklardan ikisinin akrına bir fikir geldi. Hemen yere doğru eğilerek diğer arkadaşlarını sırtlarına aldılar. Böylece bir kule oluşturup bayrağın ipine ulaştılar. Bayrağı takmaya çalışırken dengelerini kaybedip düştüler. Fakat yılmadılar, kuleyi tekrar oluşturdular. Bu sever bayarğı bağlayabilmişlerdi. Bayrağın ipinin ucunu arak aşağıya indiler. Sıraya geçtiler. Bir çocuk bayrağı göndere çekereken, diğer çocuklar da İstiklal Marşını tüm güçleriyle okuyorlardı. Bayrağı göndere çektiler ve evlerine dağıldılar.

O anda okulun güvenlik kamerası tüm olan biteni kaydetmişti. Akşam haberlerde çocukların yaptığı bu olayı tüm ülke izlemiş ve çocuklarla gurur duymuşlardı. İnsanımızda bayrak sevgisinin ne kadar büyük olduğu, bu çocuklar sayesinde bir kez daha anlamış olduk.

6. ETKİNLİK

Dil bilgisinde kökleri ve ekleri ayırmak için konur: iste-k-siz-ce

Dil bilgisinde fiil kök ve gövdelerini göstermek için kullanılır: anla-, bil-, gülüş-

Dil bilgisinde eklerin başına konur: -msı, -lı, -den, -yor

7. ETKİNLİK

a.

 1. Cümle: -niz
 2. Cümle: -in, -i
 3. Cümle: -in
 4. Cümle: -ım
 5. Cümle: -ımız
 6. Cümle: -leri

b. “a” maddesinde noktalı yerlere yazılan ekler, eklendikleri isimlerin hangi kişiye ait olduğunu bildirmektedir.

c.

Örnektir

BALONLAR

500 kişi bir seminerdeydi. Birden konuşmacı durdu ve bir grup çalışması yapmaya karar verdi. Herkese bir balon vererek başladı. Herkes gazlı kalemle balonuna ismini yazmalıydı. Sonra bütün balonlar toplandı ve bir odaya kapatıldı.

Katılımcılar odaya alındı ve “5 dakika içinde üzerine isimlerinizin yazıldığı balonu bulunuz” dendi. Herkes deli gibi kendi adını aramaya başladı, insanlar çarpıştılar, “Benim balonum, benim balonum” diye bağırarak bir birlerini ittirdiler, tamamen bir kaos ortamı oluştu.
5 dakikanın sonunda kimse kendi balonunu bulamamıştı.

Konuşmacı bu sefer herkesin bir balon almasını ve üzerinde adı yazan kişiye o balonu vermesini söyledi. Kısa bir süre içinde herkes kendi balonuna kavuşmuştu.

Konuşmacı dedi ki: “Yaşamımızda bunu görüyoruz. Herkes deli gibi mutluluğu arıyor ve nerede olduğunu bilmiyor. Bizim mutluluğumuz başkalarının mutluluğunda gizlidir. Onlara mutluluk verin; sizinki size gelir. Ve insanların yaşam amacı da budur… mutluluğun peşinden gitmek.”

Alıntıdır