Yol Ayrımı Metni Etkinlik Cevapları


3. sınıf Kartopu Yayıncılık Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 82-83-84-85, Yol Ayrımı metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


Yol Ayrımı Metni Etkinlik Cevapları

Yol Ayrımı Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

Yol Ayrımı Metninin Hikaye Haritası

Ana Karakter: Kadife ile Eflatun

Yer: Orman

Zaman: Çok eski zamanda

Olay: İki eşeğin başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

2. ETKİNLİK

Bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

3. ETKİNLİK

Eş Sesli Kelimelerin Eşleştirilmesi

vazife —-→ görev

zaman —-→ vakit

cümle —-→ tümce

feza —-→ uzay

4. ETKİNLİK

y-a-resim

5. ETKİNLİK

Örnektir

ORMAN YANGINI

Geçmiş zamanlarda ormanın birinde mutlu mesut yaşayan hayvanlar varmış. Bu ormanda kimse kimsenin işine karışmaz, birbirlerine iyilik ya da kötülük yapmazlar, sadece kendi işlerini yapar, gün boyu kimseyle konuşmazlar, akşam olunca yuvalarına giderlermiş.

Günlerden bir gün ormana kuş avlamak için bir avcı ve yanında köpeği gelmiş. Avcı tüfeğiyle kuşları vuruyor, köpek de vurulan kuşları alıp sahibine getiriyormuş. Fakat köpeğin dikkatini bir şey çekmiş. Normalde kuşları avlarken bütün hayvanlar ona engel olmak isterlermiş. Ama bu ormanda kuş avlanması diğer hayvanların umrunda bile değilmiş.

Sonunda dayanamamış:

— Hey, orman sakinleri, siz ne yapıyorsunuz? Sahibim dostlarınızı öldürüyor, sizin umrunuzda değil. Benim işim bu. Ama ben bile bu durumdan rahatsız oldum.

Kurt öne çıkmış:

— Bu ormanda kimse kimsenin işine karışmaz. Herkes kendinden sorumludur. Avlanmaları kuşların suçu. Bizi ilgilendirmez.

Derken ormanda birden bir yangın çıkmış. Bütün hayvanlar yuvalarına girip ölmeyi beklemeye başlamışlar. Köpek yine dayanamamış:

— Hey! Siz ne yapıyorsunuz? Yanan sizin ormanınız. Birlik olup yangını söndürebilirsiniz. Siz, köstebekler! Ateşin üzerine toprak atın. Siz, filler! Gölden hortumlarınıza su çekip yangının üzerine boşaltın. Sen, kurt! Yavruları mağaralara götür. Diğerleri! Köstebeklere ve fillere yardım edin!

Hayvanlar önce bu işe gönüllü olmamışlar. Daha sonra köpeğin söylediklerine hak vermişler. Birlik olursak yangını söndürebiliriz demişler. Ve hep beraber çalışarak, birbirlerine yardım ederek yangını söndürmüşler.

Orman sakinleri anlamışlar ki birlikten kuvvet doğar. Bundan sonraki günlerde hep birbirlerine yardım etmişler. Hiçbir kötülük onlara zarar verememiş.

6. ETKİNLİK

Metinde geçen kelimeler:

  • kuyu
  • güneş
  • eşek
  • bahçe
  • sınav
  • kapı
  • orman

7. ETKİNLİK

Metnin kahramanları:

B. Kadife, Eflatun, Kaplumbağa


3. Sınıf Kartopu Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!