7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları (2)

Bu sayfada MEB Yayınları (2) 7. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları için temalara göre metin bağlantıları bulacaksınız.

UYARI

7. sınıflar için Türkçe ders kitabı olarak MEB yayınları iki ayrı kitap çıkarmıştır. Aşağıdaki metinler yazarları Ahmet AKGÜL, Nurcihan DEMİRER, Ebubekir GÜRCAN, Duygu KARADAŞ, İlkay KARAHAN, Ali UYSAL olan MEB Yayınları Türkçe kitabına aittir. 

Bu sayfadaki metinler sizin kitabınıza ait değilse aşağıdaki butona tıklayarak diğer 7. Sınıf MEB Yayınları kitabına ulaşabilirsiniz.

Diğer 7. Sınıf MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları
Sitemizde bulunan 7. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları eğitimciler tarafından özenle hazırlanmıştır. Cevap anahtarları, siz değerli öğrencilerimizin 2018-2019 yılı MEB Yayınları (2) 7. sınıf Türkçe ders kitabı etkinliklerine yönelik ödevlerini kontrol edebilmeleri için yayınlanmaktadır.

Ortaöğretim kademesinin üçüncü sınıfı olan 7. sınıf sürecinde öğrencilerimizin Türkçe dersine yönelik sorumlulukları daha da artmaktadır. Bu sınıftan itibaren öğrencilerimizden farklı bakış açıları kazanmaları, beden dillerini kullanarak kendilerini ifade edebilmeleri, görüşlerini uygun olarak aktarabilmeleri, bazı dil bilgisi konularına hakim olmaları istenmektedir.

7. sınıf Türkçe müfredatına göre öğrencilerimiz bilmediği kelimeleri metne göre tahmin edebilme, metnin konusunu, ana fikrini, ana duygusunu belirleyebilme, metinlere farklı başlıklar bulabilme, metinlerde başvurulan düşünceyi geliştirme yollarını tespit edebilme, metindeki tutarlılıkları sorgulayabilme, içerikleri değerlendirebilme, hazırlıklı ya da hazırlıksız konuşmalar yaparken beden dilini, jest ve mimiklerini etkili bir şekilde kullanabilme, noktalama işaretlerine dikkat ederek metnin türüne uygun biçimde okuyabilme, metindeki söz sanatlarını tespit edebilme, basit, türemiş ve birleşik fiilleri ayırt edebilme, fiillerin anlam özelliklerini fark edebilme, anlatım bozukluklarını tespit edebilme, okudukları ile ilgili çıkarımlarda bulunabilme, medya metinlerini değerlendirebilme, şiir, hikaye edici metin, bilgilendirici metin yazabilme, araştırma sonuçlarını yazılı olarak sunabilme gibi kazanımlar elde etmesi beklenmektedir.

7. sınıf Türkçe kitabı da bu kazanımlara göre oluşturulmuş olup, kitap içerisindeki etkinlikler bu kazanımlara göre öğrencileri ve öğretmenlerimizi  yönlendirmektedir. 7. sınıf Türkçe kitabı cevap anahtarları da öğrencilerimizin bu kazanımları doğru olarak alıp almadıklarını kendileri ve velileri tarafından kontrol edilebilmesi amacıyla sitemizde yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 yılı 7. sınıf Türkçe dersi için üç ayrı kitap belirlemiştir. İki ayrı MEB Yayınları ve Dersdestek Yayıncılık’a ait bu kitaplar, bakanlık tarafından okullara gönderilmektedir. Bu sayfada MEB Yayınlarına ait 7. Sınıf Türkçe kitabı cevapları bulunmaktadır. Diğer MEB Yayınlarına ait kitabın etkinlik cevaplarına buraya, Dersdestek Yayıncılık’a ait cevap anahtarlarına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerimiz 7. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları içeriğinden faydalanırken, etkinlikleri öncelikle kendileri yapmaları, daha sonra yaptıkları ödevin doğru olup olmadığını kontrol edebilmek için hazırladığımız cevap anahtarlarından faydalanmalıdırlar.

Aşağıda 7. sınıf Türkçe ders kitabı içerisindeki metinler listelenmiştir. Metinlere tıklayarak etkinlik cevaplarına ulaşabilirsiniz.

! Listedeki her metin MEB Yayınları (2) 7. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları hazır oldukça turuncu renge dönecek ve tıklanabilir olacaktır.

Erdemler Teması

Arıların İlhamı Metni Cevapları

Munise Metni Cevapları

Dostluk Metni Cevapları

Kardeşim Dinleme Metni Cevapları

Milli Mücadele ve Atatürk Teması

Vatan Destanı Metni Cevapları

Ordular İlk Hedefiniz Metni Cevapları

Öğretmeninizden Af Dileyeceksiniz Metni Cevapları

Seyit Onbaşı İzleme Metni Cevapları

Kişisel Gelişim Teması

Barış Manço Metni Cevapları

Sol Ayağım Metni Cevapları

İnsanlarla Geçinme Sanatı Metni Cevapları

Naim Süleymanoğlu İzleme Metni Cevapları

Milli Kültürümüz Teması

Türk Mutfak Kültüründe Kahve Metni Cevapları

Ben, Mimar Sinan Metni Cevapları

Türkiye’m, Anayurdum, Sebebim, Çarem Metni Cevapları

Deli Dumrul Dinleme Metni Cevapları

Bilim ve Teknoloji Teması

Piri Reis Metni Cevapları

2100’deki Yaşamdan Bir Gün Metni Cevapları

Yeni Dünya Metni Cevapları

Cahit Arf İzleme Metni Cevapları

Okuma Kültürü Teması

Okumak Deyince Metni Cevapları

Divanu Lugati’t-Türk’ün Bulunuş Hikayesi Metni Cevapları

Okumak Ayrıcalıktır, Herkes Okuyamaz Metni Cevapları

İlk Çocukluk Dinleme Metni Cevapları

Doğa ve Evren Teması

İlk Kar Metni Cevapları

Bu Sabah Hava Berrak Metni Cevapları

Lavanta Kokulu Köy Metni Cevapları

Artık Antarktika’da Buz Dağlarının Arasındayız Dinleme Metni Cevapları

Zaman ve Mekan Teması

İstanbul Metni Cevapları

Akşehir’de Bir Fil Metni Cevapları

Moena Türk Köyü Metni Cevapları

Kırkpınar’a Adını Veren Kırk Yiğit Dinleme Metni Cevapları

Diğer Sınıfların Türkçe Ders Kitabı Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın