3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları

Bu sayfada MEB Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları için temalara göre metin bağlantıları bulacaksınız.

Sitemizde bulunan 3. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları eğitimciler tarafından hazırlanmış olup, siz değerli öğrencilerimizin 2018-2019 yılı MEB Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı etkinliklerine yönelik ödevlerini kontrol edebilmeleri için yayınlanmaktadır.

3. sınıf, ilkokul öğrencilerinin artık okula alıştıkları, okuma yazma becerilerini tam olarak geliştirdikleri bir sınıftır. Okuma yazma odaklı birinci ve ikinci sınıftan sonra öğrencilerimizin eğitim öğrenim alanında daha fazla sorumluluk sahibi olacaktır.

3. sınıf Türkçe müfredatına göre öğrencilerimiz görsellerden hareketle metni tahmin etme, metinleri ana hatları ile anlatabilme, bilmediği kelimelerin anlamlarını metne göre tahmin etme, konu belirleme, metnin ana fikrini ya da ana duygusunu belirleme, metin ile ilgili sorulara cevap verme, metne farklı başlıklar bulma, metin ile ilgili sorular sorma kelimeleri anlamlarına göre kullanma, hazırlıksız konuşmalar yapabilme, noktalama işaretlerine uygun olarak okuma, vurgu, noktalama ve telaffuza dikkat ederek okuma, şiir okuma, kelimelerin zıt ve eş anlamlılarını bulma, eş sesli kelimeleri anlamlarına uygun olarak kullanma büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanma, şekil, sembol ve işaretlerin anlamlarını kavrama, kısa metinler yazma, şiir yazma, hikaye edici metinler yazma, formları yönergelere göre doldurma gibi kazanımlar elde etmesi gerekmektedir.

3. sınıf Türkçe kitabı da bu kazanımlara göre oluşturulmuş olup, kitap içerisindeki etkinlikler bu kazanımlara göre öğrencileri yönlendirmektedir. 3. sınıf Türkçe kitabı cevap anahtarları da öğrencilerimizin bu kazanımları doğru olarak alıp almadıklarını kendileri ve velileri tarafından kontrol edilebilmesi amacıyla sitemizde yer almaktadır.

Öğrencilerimiz 3. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları içeriğinden faydalanırken, etkinlikleri öncelikle kendileri yapmaları, daha sonra yaptıkları ödevin doğru olup olmadığını kontrol edebilmek için hazırladığımız cevap anahtarlarından faydalanmalıdırlar.

Aşağıdaki listeden, 3. sınıf Türkçe ders kitabı içerisindeki metinlere tıklayarak, etkinlik cevaplarına ulaşabilirsiniz.

! Listedeki her metin MEB Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları hazır oldukça turuncu renge dönecek ve tıklanabilir olacaktır.

Birey ve Toplum Teması

Okula Dönüş Metni Cevapları

Son Pişmanlık Metni Cevapları

Kralın Tohumu Metni Cevapları

Kentlerde Yaşayan Çocuklar da Oyun Oynamak İster Dinleme Metni Cevapları

Milli Mücadele ve Atatürk Teması

Her Eve Asılması Gereken Çanakkale Menüsü Metni Cevapları

Şahin Bey Metni Cevapları

Sana Borçluyuz Metni Cevapları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kilometre Taşları İzleme Metni Cevapları

Erdemler Teması

Ormanlar Kralı Metni Cevapları

Her Şeye Rağmen Metni Cevapları

Hayat Tamircisi Metni Cevapları

En İyi Buğday Dinleme Metni Cevapları

Milli Kültürümüz Teması

Timur’un Filleri Metni Cevapları

Çayda Çıra Metni Cevapları

Cirit Oyunu Metni Cevapları

Dede Korkut İzleme Metni Cevapları

İletişim Teması

Gazete Metni Cevapları

Sözcükler Olmadan Metni Cevapları

İnternet Sayesinde İletişim Kuruyorum Metni Cevapları

Konuşmak İsteyen Çocuk Dinleme Metni Cevapları

Bilim ve Teknoloji Teması

İhsan Ketin Metni Cevapları

Buluşlar Metni Cevapları

Uzaya İlk Yolculuk Metni Cevapları

Bir Anı Dinleme Metni Cevapları

Çocuk Dünyası Teması

Dünya Çocuk Bayramı Metni Cevapları

Tüm Dünya Oyunda Metni Cevapları

Geceyi Sevmeyen Çocuk Metni Cevapları

Ağaç Dinleme Metni Cevapları

Sağlık ve Spor Teması

Yemek Seçimi Metni Cevapları

19 Mayıs Metni Cevapları

İzcilik Metni Cevapları

Hapşu Dinleme Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Diğer Sınıfların Türkçe Ders Kitabı Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın