Tarihe ve Siyasete Farklı Bakış

Serenti - Tarihe ve Siyasete Farklı Bakış

Serenti – Tarihe ve Siyasete Farklı Bakış

Türkçe Ödevim olarak yakında iki yaşımızı dolduracağız. Oldukça kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içinde sizlerin de desteğiyle Türkçe ödevi konusunda Türkiye’nin en büyük sitelerinden biri durumuna geldik. Binlerce öğrenciye internet okyanusunda boğulmadan Türkçe hakkında istedikleri bilgiye kolayca erişme olanağı sağladık.

Elbette öğrencilerin tek ödev konusu Türkçe değil. Yeri geldiğinde birçok öğrenci tarih, coğrafya, biyoloji ya da fizik vb. dersleri için de ödev hazırlamak durumunda kalıyor. Dediğimiz gibi, internet bir okyanus gibi olduğu için bazen istenilen bilgiye ulaşmak, hedefi tam 12’den vurmak mümkün olmayabiliyor.

Tarihe ve Siyasete Farklı Bakış” sloganıyla öğrencilere tüm tarih ödevlerinde yardımcı olma amacıyla yola çıkan sitelerden biri de Serenti. Elbette internet üzerinde birçok tarih sitesi bulunuyor. Fakat kimisi tarih konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar tarafından hazırlandığı için çoğu zaman yanlış bilgilerle dolu; diğer birçoğu da tarih meraklılarının açlığını bastırmaya yetmeyecek ya da işlerini görmeye yaramayacak kısacık bilgi kırıntıları ile dolu.

Serenti Tarih Konusundaki Boşluğu Dolduruyor

Oysa bilimsel, nesnel ve belgelere dayalı bir çalışmanın tarih incelemelerinin ön koşulu olduğu düşünülecek olursa böyle sitelerin okuyucularına fazla bir yarar sağlamayacağı ortadadır. Oysa tarih, çoğu kişi farkında olmasa bile toplumların ayakta kalmasını ve güçlenmesini sağlayan en önemli bilim dallarından biridir. Çünkü tarih, insani ve ahlaki değer yargılarının gelişiminin temelidir. Dünyayı ve toplumu yorumlayışının, diğer kültürleri ve insanları yargılayışının ve onlarla etkileşiminin anahtarıdır. Bütün insanlar, diğer insan topluluklarını değerlendirirken onlarla ilgili öğrendikleri tarihsel verileri bir süzgeçten geçirerek tepki verirler.  Tarih yazmak Atatürk’ün de belirttiği gibi son derece ciddi bir iştir. Çünkü aslına uygun yazılmayan tarih insanlar için son derece hatalı bir yol gösterici olur.

İşte Serenti tam da bu anlayışla yayın yaparak tarih severler ile buluşuyor. Doğru tarihsel bilgiyi, tarih yazımının kurallarına göre hazırlayarak öğrenciler ile buluşturuyor. Siteyi inceleyecek olan bir kişinin ilk önce fark edeceği konulardan birisi kesinlikle içerik kalitesi olacak. İçerikleri gerçekten son derece doyurucu ve hatta kaynak olarak gösterilebilecek derecede akademik olarak hazırlanmış. Hatta bildiğinizi ya da tamamen hakim olduğunuzu sandığınız bir tarihi olayı okurken “Bak bu kısmını bilmiyordum” deme olasılığınız da muhtemel. Ama sanmayın ki içerik bu kadar uzun olduğu için okurken sıkılacaksanız. Tam tersine, kullanılan son derece sürükleyici ve akıcı dile kendinizi kaptırmışken bir anda yazının sonunda buluyorsunuz kendinizi. İçinizden bazen keşke biraz daha uzun olsaydı gibi düşünceler bile geçebilir. Örnek mi? “Hannibal ve Filleri” ya da “Büyük İskender ve Persler” yazılarına bir göz atın.

Evet, dediğim gibi makaleleri bir hayli uzun. Ama kaliteli içeriğe sahip olmanın da böyle bedelleri oluyor doğal oluyor. Tarih gibi olayların, zamanın, nedenlerin, sonuçların ve kişilerin açıklanması gereken bir bilim dalında da zaten olması gereken durum bu. Aksi takdirde bilimsel bir tarih anlayışından söz etmek mümkün bile değil.

Serenti yalnızca öğrencilerin tarih ödevlerine yardımcı olması için kullanacakları bir site mi? Kesinlikle değil! Amasya Genelgesi gibi herkesin tarih derslerinde öğrendiği konuların yanında Tarih derslerinde hiçbir zaman göremeyeceğiniz son derece sıradışı olayları, yani tarihin sırlarını da bulabileceğiniz bir tarih sitesi. Öyle ki yalnız Türk tarihi ile ilgili değil, dünya tarihi ile ilgili daha önce hiç okumamış olabileceğiniz birçok sıra dışı makalesi var. II. Dünya Savaşı’nın bittiğini tam 29 yıl sonra öğrenen bir askerin öyküsü ya da Malazgirt Savaşı sonrası Sultan Alparslan ile Romen Diyojen arasında gerçekleşen diyalog gibi.

İşte Serenti bu yönleriyle diğer tarih sitelerinin arasından sıyrılıyor. Hem her öğrencinin her zaman aradığı bilgileri tüm ayrıntıları ile veriyor, hem de oldukça ilginç bulabilecekleri konulara değiniyor. Öğrencilere hem tarih konusunda yardımcı olmaya çalışıyor, hem de onlara tarihi sevdirmeye. Çünkü geçmişini bilmeyen bir ulusun geleceği parlak olamaz. Serenti’den faydalanarak hazırlayacağınız tarih ödevlerinden bu nedenle çok yüksek notlar almanız hiç de şaşırtıcı olmayacak. Kısacası konu tarih olduğu zaman Serenti’nin tarih kategorisine göz atmakta fayda var.

Yorum Yap