5. Sınıf Cem Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Sağlık ve Çevre Teması Temaya Hazırlanalım

5. sınıf Türkçe Cem yayınları çalışma kitabı, sayfa 48, “Sağlık ve Çevre Teması” Temaya Hazırlanalım cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. SORU

Günde en az 8 saat uyumalıyız. Bunun için zamanında yatıp kalkmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Özellikle yemeklerden önce ve sonra, gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Her fırsatta banyo yapmalıyız. Terli terli su içmemeli, terlediğimiz zaman kıyafetlerimizi değiştirmeliyiz. Meyve ve sebzeleri yıkamadan yememiliyiz. sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmeli, vitamini bol yiyecekler tüketmeliyiz. Günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamalı, kullandığımız diş fırçalarını 6 ayda bir değiştirmeliyiz. Her gün spor yapmalıyız.

2. SORU

Bu soruyu kendiniz cevaplayabilirsiniz.

3. SORU

Yerlere atılan çöpler, denizlerin kirli olması, doğaya zarar veren elektrik üretim santralleri, ağaçların kesilmesi…

4. SORU

Yerlere ve uygun olmayan yerlere çöp atmaları. Evlerdeki yağ atıkları, piller, kağıtlar, plastik ve cam atıkları gibi geri dönüşümü mümkün olan atıkların uygun yerlere atılmaması, rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilebilir enerji kaynakları yerine kömürle çalışan termik santralleri kullanılması, denizlere çöp atmaları, piknik yerlerine çöp bırakmaları, ormanları korumamaları, ağaçları kesmeleri gibi davranışlar çevre kirliliğine sebep olur.

5. SORU

Yer altı kaynakları ve akarsulardan sağlarız.

6. SORU

Suyu içmek için, kendimizi, evimizi, arabamızı temizlemek için ve elektrik üretmek için kullanırız.