4. Sınıf Engin Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Sağlık ve Çevre Teması Hazırlık Çalışmaları

4. sınıf Türkçe Engin Yayınları çalışma kitabı, sayfa 43, “Sağlık ve Çevre Teması” hazırlık çalışmalarının cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. SORU

Bir insanın başarılı olabilmesi için bir çok özelliğe sahip olması gereklidir. Bu özelliklerden en önemlisi sağlıktır. Başarıya ulaşacak yolda ilerleyebilmek için sağlıklı olmak şarttır. Sağlığı yerinde olmayan insan önüne çıkan engelleri aşamaz ve hedefine ulaşamaz.

2. SORU

Sağlıklı beslenebilmek için öncelikle yediğimiz gıdaların doğal ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Doğal olan elma, armut, üzüm gibi meyveler; domates, patlıcan, ıspanak gibi sebzeler; süt, yumurta, et gibi hayvansal gıdaların hepsi sağlığımız için faydalı olan maddeler içerirler. Doğal olmayan, içerisinde katkı maddeleri olan çikolata, mısır cipsi, şeker gibi gıdalar ise sağlığımıza faydalı olmadıkları gibi aşırı tükettiğimizde sağlığımızı bozabilen yiyeceklerdir.

3. SORU

Çevre kirliliğini önlemek için öncelikle çöplerimizi sağa sola atmak yerine çöp kutularına atmamız gerekiyor. Ormanlarımızı ve ağaçları korumamız, onlara zarar vermememiz, zarar verenleri uyarmamız, ulaşım için mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmamız, evlerimizdeki atık yağları, pilleri, kağıt, plastik ve cam gibi geri dönüşümü mümkün olan eşyaları uygun yerlere atmamız, çevre kirliliğini önlemek için yapabileceğimiz bazı önlemlerdir.

4. SORU

Denizlere, akarsulara ve kanalizasyonlara asla çöp atmamamız gerekiyor. Özellikle evlerimizdeki atık yağları asla lavaboya dökmemeliyiz. O yağlar kanalizasyon yolundan denize ulaşarak denizleri ciddi manada kirletiyorlar.