Araştırma Konuları

Peyami Safa Kimdir?

Peyami Safa, Peyami Safa’nın hayatı ile ilgili biyografi yazısını içerikte bulabilirsiniz.

Peyami Safa Kimdir?

Peyami Safa, ülkemizin yetiştirdiği en ünlü yazarlardandır. 1899 yılında doğmuş olan Peyami Safa, ömrünü edebiyata adamıştır. 62 yıllık hayatı boyunca 35 eser kaleme almış olan Peyami Safa, ölümsüz bir romancıdır.

Peyami Safa henüz 2 yaşındayken babasız kalmış ve zorlu şartlarda büyümüştür. 8 yaşına geldiğinde ağır bir kemik hastalığına yakalanan küçük Peyami, gençlik yıllarına kadar bu hastalığın etkilerini taşımıştır. Peyami Safa, hem babasının vefat etmesi dolayısıyla, hem de Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na girmesiyle eğitim hayatına devam edememiştir. Annesine bakmak ve ailesinin geçimini sağlamak için çalışma hayatına atılmıştır.

Savaş sonrası eğitim hayatına devam etmeye çalışan Peyami Safa, hem çeşitli okullarda öğrenim görmüş, hem de öğretmenlik yapmıştır. Edebiyata çok meraklı olan Safa, pek çok eser yazmıştır. Peyami Safa’nın en ünlü eseri; Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’dur. Bu kitapta kendi ağır hastalığından da kesitler bulunmaktadır. Fatih Harbiye ve Biz İnsanlar isimli kitapları da önemli eserlerindendir.

Edebiyatın her alanına ilgi duyan Peyami Safa, abisiyle çıkardığı gazetede “Asrın Hikayeleri” isimli öyküler kaleme almıştır. Daha sonra Cumhuriyet, Milliyet ve Son Havadis gibi gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

1961 yılında oğlunun ölümü nedeniyle sarsılan Peyami Safa, oğlunun ardından birkaç ay içerisinde vefat etmiştir.