Kurbağa Prens Metni Etkinlik Cevapları


3. sınıf Kartopu Yayıncılık Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 124-125-126-127, Kurbağa Prens metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


Kurbağa Prens Metni Etkinlik Cevapları

Kurbağa Prens Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

Metindeki bilmediğiniz kelimelere göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

2. ETKİNLİK

Metne nasıl bir giriş yapılmıştır?
Cevap: Metine bir tekerleme ve prensesin tanıtılmasıyla başlanmış.

Metnin gelişme bölümünde neler olmuştur?
Cevap: Prenses topunu göle düşürür. Çirkin bir kurbağa, tabağını, bardağını ve yatağını kendisiyle paylaşması karşılığında topu gölden çıkarır. Akşam prensesin canı istemese de sözünü yerine getirir.

Metin nasıl sonuçlanmıştır? Metinden böyle bir sonuç bekliyor muydunuz? Niçin?
Cevap: Metin, kurbağanın prense dönüşmesi ve prensesle prensin evlenmesiyle sonuçlanmıştır.

3. ETKİNLİK

4. ETKİNLİK

kur-
bağa

sa-
raylar

to-
pumu

taba-
ğım

5. ETKİNLİK

Örnektir

Geçen hafta mahallede top oynarken arkadaşım İrfan, akşam eve gelip bilgisayarda oyun oynayıp oynayamayacağımızı sordu. İrfan’la oyun oynamayı çok istiyordum. Hiç düşünmeden “Evet” dedim.

Akşam olmuştu. Babam eve geldiğinde yemekten sonra bizi sinemaya götüreceğini söyledi. Önce çok sevindim. Sonra İrfan’a verdiğim sözü hatırladım. Keşke söz vermeseydim. Söz vermeden önce ailemden izin almayı düşünememiştim. Ya sinemaya gidecek, arkadaşımı sözümü tutamadığım için üzecektim ya da evde kalıp sinema keyfini kaçıracaktım. Daha sonra babama İrfan’ında bizimle gelip gelemeyeceğini sordum. Babam “Ailesi izin verirse neden olmasın?” dedi.

Sonunda İrfan’ı da sinemaya götürdük. Eve dönünce de İrfan’la bilgisayar oynadık. Bir daha da düşünmeden kimseye söz vermedim.


3. Sınıf Kartopu Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın