Küçük Mavi Balık Akvaryumda Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


3. sınıf Kartopu Yayıncılık Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 114-115-116-117-118, Küçük Mavi Balık Akvaryumda dinleme metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


Metni dinlemek için oynat tuşuna basınız.


Küçük Mavi Balık Akvaryumda Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

Küçük Mavi Balık Akvaryumda Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

İlk iki soruyu kendiniz cevaplayabilirsiniz.

Hayvanlar doğal yaşam için önemli midir? Niçin?
Cevap: Hayvanlar doğal yaşam için önemlidir. Çünkü hayvanlar hem kendileri için hem de insanlar için beslenme açısından önemlidirler. Ayrıca bitkilerin doğadaki bitkilerin çoğu hayvanlar sayesinde yetişip çoğalmaktadır. Doğal yaşamın devam edebilmesi için hayvanlara ihtiyaç vardır.

2. ETKİNLİK

Küçük Mavi Balık Akvaryumda metni ile ilgili 5N 1K soruları

NE? → Küçük gölün üzerinde ne yüzerdi?

NEDEN? → Mavi Balık’ın annesi ve babası neden yanlarından uzaklaşmasına izin vermezlerdi?

NASIL? → Mavi Balık nasıl yakalandı?

NE ZAMAN? → Göl halkı ne zaman gölün dibinde şenlik yaptı?

NEREDE? → Mavi Balık nerede yaşıyordu?

KİM? → Gölün içinde yüzen pek çok balıktan en güzeli kimdi?

3. ETKİNLİK

4. ETKİNLİK

Örnektir

MIRNAV

Mırnav, babamın bana doğum günü hediyesi tatlı mı tatlı bir kediydi. Diğer kedileri gibi yaramaza değil, çok uslu bir kediydi. Bembeyaz tüyleri vardı. Tüylerini yalamak onun en sevdiği işti.

Bir gün okuldan eve gelince Mırnav’ı evde bulamadım. Heyecan ve korkuyla etrafı aramaya başladım. Mırnav hiç dışarı çıkmamıştı. Eğer dışarı çıkmışsa kendini koruyamaz, zarar görürdü.

Heme dışarı fırladım. Bir o yana bir bu yana koşturarak sokakta Mırnav’ı arıyordum. Ben araken üst sokaktan acı bir fren sesi geldi. Heyecenala hemen oraya koşturdum. Bir de ne göreyim!

Bizim Mırnav arabanın önünde durmuş, arabanın tekerleklerini yalıyordu. Arabanın sahibi de dikilmiş hem gülüyor, hem kediyi seyrediyordu. Hemen yanlarına koşup Mırnav’ı kucağıma aldım. Arabanın sahibi bana gülerek, “Az daha eziliyordu, bence kedini sokağa salmamalısın.” Özür dileyerek Mırnav’la birlikte eve döndüm.

Mırnav açık pencereden dışarı çıkmış. Sanırım evde durmaktan sıkılmış, dışarıdaki hayatı merak etmiş. O gün Mırnav’ı eve hapsetmekle ne kadar yanlış bir şey yaptığımı farkettim. O günden sonra ara sıra Mırnav’ı parka götürüp gezdiriyorum.

5. ETKİNLİK

Örnektir

Balkon penceresinde minik bir kedi var. Ocak ayının soğuk gecesinde titriyor. Miyavlayıp duruyor. Karnı acıkmış yavrucuğun. Minik kedi soğuktan ve açlıktan acı çekiyor. Dışarıda kalırsa belki ölecek. Çünkü çevresiyle uyum sağlayamıyor. Neler yapacağımı düşündüm.

Eve alamazdım çünkü annemin kedilere alerjisi vardı. Heme bir karton kutu bulup poşetle üzerini kapladım. Kutunun önüne kedinin girebileceği şekilde bir delik açtım ve dışarı çıktım. Kediyi kutunun içine koyarak bodruma indirdim. Soğuk gelmesin diye kapıyı kapadım.

Eve çıkıp bir tabağa süt ve ekmek koyarak yeniden bodruma indim. Kedi iştahla getirdiklerimi yedi. Artık mutlu görünüyordu. Havalar ısınana kadar kediyi bodrumda besledim. Havalar ısınınca özgürce dolaşması için bıraktım.


3. Sınıf Kartopu Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın