3. Sınıf Özgün Matbaacılık Çalışma Kitabı Cevapları

Küçük Ağaç

3. sınıf Türkçe Özgün Yayınları çalışma kitabı, sayfa 108, 109, 110, 111, “Küçük Ağaç” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

kucuk-agac-cevap-anahtari

 

1. ETKİNLİK

kucuk-agac-bulmaca

2. ETKİNLİK

Şiirde ağacın gelmek, oturmak, dizlerine oturmak, saçlarını tutmak, kollarını uzatmak, düşünmek gibi özellikleri insana benzetilmiştir.

3. ETKİNLİK

Şiirde geçen insan dışındaki varlıkların adları:

  • kuşlar
  • güneş
  • bulutlar
  • yağmur
  • park
  • ağaç

4. ETKİNLİK

Şiirdeki anlamlarını bilmediğiniz kelimelere göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

5. ETKİNLİK

Metnin Başlığı: Küçük Ağaç

Olayın Geçtiği Mevsim: Yaz

Metnin Kahramanları: Küçük ağaç, küçük kız ve kuşlar

Metnin Konusu: Parktaki küçük ağaç

Metnin Ana Duygusu: Ağaç sevgisi

6. ETKİNLİK

Şiiri beğenip beğenmediğinize göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

7. ETKİNLİK

kucuk-agac-degisiklikler

8. ETKİNLİK

Bu etkinliği öğretmeninizin anlatımına göre kendiniz yapabilirsiniz.

9. ETKİNLİK

Örnektir

HARMAN YERİNDEKİ YANGIN

Bir yaz tatilinde köye babaannemi ziyarete gitmiştik. Köyde hasat zamanıydı ve köylüler harman yeri denilen yerde tarlalarından topladıkları buğday başaklarını ayıklıyorlardı.

Biz de kardeşimle hem köylüleri izlemek hem de oynamak için harman yerine gittik. Har yerinin bir köşesinde köylü kadınlar ateş yakmış, üzerinde çay demliyorlardır. Birden rzügar çıktı ve o ateşten fırlayan bir ateş parçası yığılı samanların üstüne gelerek yangın çıkardı. Saman yığını yanıyordu. Köylüler hemen yakındaki kuyudan samanlığa doğru sıra oluşturdular. Biri kuyudan su çekip yanındakine veriyordu. O da bir yanındakine derken su dolu kova elden ele yangına doğru taşınıyordu. Sıranın sonundaki bir kaç kişi de su dolu kovayı yangına dökerek söndürmeye çalışıyorlardı. Bu iş on dakika kadar sürdü ve sonunda yangın söndü.

Yapılan bir hata nerdeyse köylülerin tüm emeklerinin boşuna gitmesine neden olacaktı. Bu gibi durumlarda birlik olup işbirliği ile hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk.