İyi Bir Web Tasarım Uzmanı Olmanız İçin Sahip Olmanız Gereken Nitelikler

Web tasarım dijitalleşen dünyanın vazgeçilmez unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Artık pek çok iş alanının online ortamlara taşınması bu durumun başlıca sebepleri arasında gösterilebilir. Diğer yandan e ticaret sistemlerinin gelişmesi ve bu duruma ayak uydurması web tasarım sektörünün sürekli kendini yenilemesi ve geliştirmesinin önünü açıyor. Peki web tasarım öğrenmek için ne gibi niteliklere sahip olmalıyız?

Kreatif Düşünebilme

Web tasarım yaparken sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden birisi kreatif düşünebilme ve uygulayabilme yeteneğidir. Çünkü yaratıcı fikirlere her zaman ihtiyaç duyacağınız için bu konu oldukça önemli bir etken olacaktır. Karşılaştığınız sorunları kısa bir zamanda ve etkili yoldan çözebilmek hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacağı gibi hemde bu tip sorunların ilerde daha büyük sorunlara yol açmasının önüne geçebileceksiniz. Dolayısıyla iyi bir web tasarımcı her daim kreatif düşünerek sorunlara farklı bakış açılarından yaklaşmalı ve bunun yanı sıra değişik çözümler sunarak sorunun üstesinden pek çok açıdan gelebilmelidir.

Tasarım Yeteneği

Elbette bir web tasarımcının olmazsa olmaz yeteneklerinden birisi de tasarım kabiliyetinin olmasıdır. Çünkü müşterinin istediğini yapabilmek ve istenileni verebilmek adına tasarım yeteneğinin olması çok önemlidir. Diğer yandan farklı ve özel bir işin ortaya konulabilmesi açısından da gereklidir. İyi bir tasarımcı gözüne sahip olabilmek herkeste bulunmayan bir özelliktir. Parçaları olması gerektiği gibi yerleştirme konusu yine kreatif düşünmeyi gerektirirken aynı zamanda iyi bir tasarım yeteneğinin bir sonucudur.

Font Bilgisi

Tasarımın genel anlamda istenileni vermesi ve estetik olarak göze hitap etmesi için font bilgisi önemlidir. Çünkü görseller ve tasarım açısından fontların tüm hepsiyle uyumlu olması daha şık bir görünüm için faydalı olacaktır. Ayrıca yazıların daha okunabilir olması sitede kullanıcıların daha çok vakit geçirmesine ve kullanıcı deneyiminin artmasına neden olacaktır.

Domain ve Host Bilgisi

Web sitesi tasarımı için ilk yapmanız gereken bir domain yani alan adı satın almaktır. Daha sonra ise bu web sitesini oluşturacağınız alan ve hizmetler için host almanız gerekir. Çünkü oluşturacağınız web sitesi bu hostingin içinde barınacaktır. Dolayısıyla bu iki kavramı bilmeniz gerekiyor. Ayrıca doğabilecek yazılımsal sorunlarında önüne geçmek için bu tip konulara hakim olmanız faydalı olacaktır.

SEO Bilgisi

Web tasarım yaparken oluşturacağımız sitelerin SEO uyumlu olması oldukça önemlidir. Çünkü Google ve diğer arama motorları tarafından indekslenmemiz ve daha üst sıralarda yer alabilmemiz için SEO olmazsa olmazlardandır. Dolayısıyla web tasarım yaparken sitenin SEO uyumlu olması arama motorlarında sıkıntı yaşamamamız açısından değerlidir. Web tasarım yaparken bu konuyu da es geçmememiz bize farklılık katacaktır.

Estetik Kaygısı

Estetik kaygılarınız olması tasarım bakımından sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Çünkü göze hoş gelen ve insanların beğendiği bir tasarım oluşturmanız hem sitenizin değeri açısından hemde insanların daha fazla vakit geçirmesi açısından fayda sağlayacaktır. Zira iyi bir kullanıcı deneyimi edinmek için estetik yönden zengin bir web site tasarım sahibi olmak her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Müşteriyi Anlamak

Bu konu üzerinde ayrıca durulması gerekiyor. Çünkü müşterinizin ne istediğini iyi anlamanız çalışmalarınızı bu minvalde oluşturarak herhangi bir aksiliğin önüne geçmenize olanak tanır. Ayrıca müşterinin istediklerini asla göz ardı etmemelisiniz. Zira müşterinizi memnun etmeniz potansiyel müşterileriniz ve referanslarınız açısından da değerlidir. Dolayısıyla karşılıklı iletişimin iyi olması ve brief konusunda sıkıntı yaşamamanız sürecin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Kurumsal web tasarım yaparken bu konulara dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap