Davul Tozu Minare Gölgesi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe çalışma kitabı, sayfa 98, 99, 100; Davul Tozu Minare Gölgesi dinleme metni etkinliklerinin cevap anahtarını içerikte bulabilirsiniz.


Davul Tozu Minare Gölgesi Metnini Okumak İçin Tıklayınız

DAVUL TOZU MİNARE GÖLGESİ

Vapur Eminönü’ne yanaşmıştı. Murat’la vedalaşan İkiz Gezginler, vapurdan inip Eminönü Meydanı’nın kalabalığına karıştılar. Sanki bir panayırın ortasına düşmüşlerdi. İnsanlar oradan oraya koşuşturuyor, sesler ve görüntüler birbirine karışıyordu. Kıyıdaki sandallarda balık-ekmek satan balıkçılar, “Çıtır çıtır bunlar” diye bağıran simitçiler, iskelenin yanında balık tutan insanlar, rengârenk kovalardaki suların içinde oynaşan gümüş rengi balıklar, seyyar kasetçilerin tezgâhlarından yükselen arabesk feryatlar ve daha neler neler… İkiz Gezginler nereye bakacaklarını şaşırmıştı. Kalabalığın içinde yürürken, kendilerini kocaman bir caminin önünde buldular. Anneleri onun Yeni Cami olduğunu ve yapımı yıllarca süren bu binanın 1663 yılında bitirildiğini söyledi. Çocuklar bu kadar eski bir camiye “Yeni” denmesine şaşırmışlardı doğrusu.

Yeni Cami’nin önü güvercinlerle doluydu. Bu manzaraya dayanamayan Ege, ok gibi güvercinlerin arasına daldı. Peri de arkasından… Ama güvercinler bir anda hep birlikte havalanıp, başka bir yere kondular. Böylece İkiz Gezginler’le güvercinler arasında bir kovalamaca başladı. Onlar kovalıyor, güvercinler kaçıyordu. Sonunda güvercinlere yaklaşmanın çaresini buldular. Caminin kenarında oturan aksakallı dededen aldıkları kuş yemlerini havaya savurunca, güvercinler başlarına üşüşüverdi. Birkaç tanesi avucundan yem bile yedi.

Güvercinlerden ayrılıp, Yeni Cami’nin yanındaki tarihî Mısır Çarşısına girdiler. Uzun ve geniş bir koridora benzeyen bu kapalı çarşının iki yanına dükkânlar sıralanmıştı. Anneleri bu çarşının baharatlarıyla ünlü olduğunu söyleyerek, onları bir baharatçı dükkânına soktu. Gerçekten de bir sürü baharatçı vardı burada. Işıl ışıl dükkânların önüne dizilmiş koca çuvallar. İkiz Gezginler’in adını hiç duymadığı rengârenk baharatlar ve şifalı otlarla doluydu. İkizler bu adları okurken kahkahadan kırılıyorlardı. Bazıları çok komikti doğrusu: Sinameki, adamotu, ayvadana, havlıcan, hıthıt, oğulotu…

Anne ve babalarının alışveriş ettiği dükkânın önünde oynarken, Peri’nin aklına bir şey geldi. Bitişik dükkândaki yaşlı adamı göstererek “Gel şu baharatçıyı işletelim.” diye fısıldadı kardeşine. Bu fikir Ege’nin çok hoşuna gitmişti. “Tamam! Ama nasıl işleteceğiz?” Peri, muzip muzip güldü. “Orasını bana bırak.” Tezgâhın başında hesap yapmaya dalmış olan yaşlı baharatçı, ayak sesleri duyunca başını kaldırdı. Burnuna düşürdüğü yakın gözlüğünün üzerinden, içeriye giren çocuklara baktı. “Buyurun ne istemiştiniz?” “Yüz gram davul tozu, yüz gram minare gölgesi rica ediyoruz.” dedi, Peri en masum sesiyle. Yaşlı adam, gülmemek için dudaklarını ısıran iki çocuğu bir süre süzdükten sonra, ciddiyetini hiç bozmadan, “Ne yapacaksınız onları?” diye sordu. “Yaşar Dede’mize götüreceğiz.” dedi Peri. “Çarşıya çıkarken, Yaşar Dede’miz bize hep davul tozuyla minare gölgesi ısmarlar, ama hiçbir yerde bulamayız. Mısır Çarşısı’na gideceğimizi duyunca “Orada bulursunuz.” demişti.

Yaşlı adam, hiç sesini çıkarmadan tezgâhın altından iki küçük kesekâğıdı aldı ve rengârenk baharat kavanozlarının sıralandığı raflara doğru yürüdü.

Peri ile Ege şaşkınlıkla birbirlerine baktılar. Yaşar dedelerinin şaka olsun diye söylediği bu şeyler gerçekten var mıydı yoksa? Baharatçı kese kâğıtlarını alıp raflara gittiğine göre, vardı besbelli.

Çocukların afalladığını gören baharatçı iyice keyiflenmişti. İçinden, “Sizi gidi keratalar, kırk yıllık baharatçı Niyazi’yi işleteceksiniz ha? Esas ben sizi işleteyim de görün.” diyerek, bıyık altından güldü ve çocuklara sırtını dönerek, raflardan birine uzandı. Raflardaki kavanozlardan kese kâğıtlarına bir şeyler doldurur gibi yaptıktan sonra, kese kâğıdının ucunu kıvırıp, çocukların ellerine tutuşturdu.

“Alın bakalım, Yaşar dedeniz güle güle kullansın davul tozuyla minare gölgesini. Para mara istemem, bunlar dedenize hediyem olsun. Nereden bulduğunuzu sorarsa, Mısır Çarşısı’ndan Aktar Niyazi Amca’nın selamı var deyin. Yolu buralara düşerse, buyursun bir kahvemi içsin.”

İyice afallayan Peri ile Ege, zar zor teşekkür ederek dükkândan çıktılar. Anne ve babaları hâlâ bitişik dükkândaydı. Hemen oraya daldılar.

Ege elindeki kesekâğıdını sallayarak, “Anne, baba!” diye haykırdı heyecanla. “Bakın biz neler aldık!”

Annesi, tavandan sarkan süpürge otlarının arasından başını uzattı. “Aa, ne var o kesekâğıdının içinde?” “Benimkinde yüz gram davul tozu…” “Benimkinde yüz gram minare gölgesi. ”diye atıldı Peri. Anne ve babaları bir an bakıştılar. Babaları gülümsemeye çalışarak “Açın bakalım da nasıl şeylermiş görelim.” dedi. Peri ile Ege saf saf açtıkları kesekâğıdının bomboş olduğunu görünce, neye uğradıklarını şaşırdılar. O anda dükkânın kapısında bir kahkaha patladı. Aktar Niyazi kapıda durmuş, hem gülüyor hem de başka bir kese kâğıdı uzatıyordu çocuklara. “Ava giden avlanır.” dedi. “Nasıl kandırdım sizi ama? Davul tozuyla minare gölgesinin gerçekten var olduğuna inandınız, değil mi? Eğer bu şakayı hazmedemediyseniz, alın size bir paket rezene. Hazımsızlığa iyi gelir.”


Davul Tozu Minare Gölgesi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

Davul Tozu Minare Gölgesi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

Şifalı Bitki Baharatİyi Geldiği HastalıkSatıldığı Yer
IhlamurSoğuk algınlığı, nezleAktar, baharatçı, market
AdaçayıBoğaz AğrısıAktar, market
Çörek OtuBronşitMarket, aktar
TarçınDiyabet (Kan Şekeri Hastalığı)Market, aktar
ZencefilÖksürükAktar, market
NaneMide bulantısı, soğuk algınlığıMarket, aktar

2. ETKİNLİK

1. Bölüm: Yazar Eminönü’ni resim çizer gibi anlatır. Eminönü’nü panayıra benzetir.

2. Bölüm: Tarihi bir mekan olan Mısır Çarşısı anlatılmıştır. Mısır Çarşısı’yla özdeşleşmiş baharatçılar tanıtılmış.

3. Bölüm: Peri ve Ege baharatçı Aktar Niyazi’yi kandırmaya çalışırlar. Aktar Niyazi, Peri ve Ege’ye ders verir.

3. ETKİNLİK

İki fotoğraf arasındaki benzerlikler: Her iki fotoğrafta da çok sayıda insan bulunmaktadır. İnsanlar alış veriş yapmaktadırlar.

İki fotoğraf arasındaki farklılıklar: Eminönü fotoğrafında kapalı bir mekan, panayır fotoğrafında açık bir mekan vardır. Panayır fotoğrafında aynı zamanda bir eğlence alanı da vardır.

4. ETKİNLİK

Yaşadığınız yerin bilinen tarihi bir mekanına göre bu etkinliği kendiniz cevaplayabilirsiniz.

5. ETKİNLİK

KavramlarOrtakAçıklamalar
ŞifaXHer ikisinde de bitkisel şifa yönteminden bahsedilmiştir.
BaharatXHer ikisinde de baharatlardan bahsediliyor.
Cami
Şaka
HastalıkXHer ikisinde de yer alıyor.
Çarşı
5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın