Covid-19 ile Gelen Stres Yalnızlık Uykusuzluk… Metni Cevapları (8. Sınıf Telafi)

8. sınıf Türkçe dersi telafi programı etkinlikleri, Covid-19 ile Gelen Stres Yalnızlık Uykusuzluk… metni cevapları

Covid-19 ile Gelen Stres Yalnızlık Uykusuzluk… Metni Cevapları (8. Sınıf Telafi)

Covid-19 ile Gelen Stres Yalnızlık Uykusuzluk… Metni Cevapları (8. Sınıf Telafi)

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinde kullanılan düşünceyi geliştirme yollarını belirleyiniz.

“Birçok kişi için Covid-19 pandemisi stres seviyesinin en üst seviyeye ulaşmasına neden oldu. Sosyal mesafeyi korumak için sosyal çevremizden ve yakınlarımızdan uzak kaldık, uyku bozukluğu ve yalnızlık hissiyle de deyim yerindeyse baş başa kaldık. Bazı araştırmalar stres, yalnızlık ve uyku eksikliği gibi faktörlerin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve Covid-19 gibi hastalıklara karşı kişileri savunmasız bırakarak daha fazla risk altında bıraktığını söylüyor. Rice Üniversitesinden ruh sağlığı ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi araştıran psikolog Christopher Fagundes’a göre stres, bağışıklık sistemimizi etkisi altına alarak birçok farklı hastalıkta önemli rol oynuyor. Bağışıklık sisteminin tepkisi sonucu ortaya çıkan yangı durumu (inflamasyon) kronik stres altındayken aşırı aktif hâle geliyor. Bu da pek çok hastalığı tetikleyen önemli etkenlerden biri. Aynı durumun Covid-19 için de geçerli olması hayli olası. Diyelim ki kimseyi tanımadığınız bir ortamdasınız, bütün gözler üzerinizde, strese girdiniz. Vücut hemen stres hormonu olan kortizol salgılar, kortizol vücudunuzda dolaşırken kalp atışınız hızlanır, tansiyonunuz yükselir, kaslarınız gerilir.”

Cevap: 

Karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme.

Aşağıda verilen metinde yer alan boşluklara “Oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak ve son olarak” ifadelerinden uygun olanları yazınız.

Cevap: 

Birçok kişi için Covid-19 pandemisi stres seviyesinin en üst seviyeye ulaşmasına neden oldu. Mesela sosyal mesafeyi korumak için sosyal çevremizden ve yakınlarımızdan uzak kaldık, uyku bozukluğu ve yalnızlık hissiyle de deyim yerindeyse baş başa kaldık. Bunun sonucunda bazı araştırmalar stres, yalnızlık ve uyku eksikliği gibi faktörlerin bağışıklık sistemini zayıflattığını ve özellikle Covid-19 gibi hastalıklara karşı kişileri savunmasız bırakarak daha fazla risk altında bıraktığını söylüyor.

Rice Üniversitesinden ruh sağlığı ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi araştıran psikolog Christopher Fagundes’a göre stres, ilk olarak bağışıklık sistemimizi etkisi altına alarak birçok farklı hastalıkta önemli rol oynuyor. Açıklamak gerekirse bağışıklık sisteminin tepkisi sonucu ortaya çıkan yangı durumu (inflamasyon) kronik stres altındayken aşırı aktif hâle geliyor. Bu da pek çok hastalığı tetikleyen önemli etkenlerden biri. Aynı durumun Covid-19 için de geçerli olması hayli olası. Diyelim ki kimseyi tanımadığınız bir ortamdasınız, bütün gözler üzerinizde, strese girdiniz. Vücut hemen stres hormonu olan kortizol salgılar, kortizol vücudunuzda dolaşırken kalp atışınız hızlanır, tansiyonunuz yükselir, kaslarınız gerilir.

*** 8. Sınıf Telafi Programı Covid-19 ile Gelen Stres Yalnızlık Uykusuzluk… Metni etkinlik cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Telafi Eğitim Programı Metinlerinin Tümünü Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yap