Çocuklar Neden Ödev Yapmak İstemez?

Çocukların ödev yapmaktan soğumasındaki temel etkenlerin başında ailenin ödeve karşı yaklaşımı olduğunda sanırım herkes hem fikirdir. Ailelerin ödev yapma konusundaki baskıcı tutumları, ailelerin ödevleri okul dönüşü hemen ödevlerin yapılmak zorunda olan bir yük olarak görülmesi, öğrencilerin ödeve bakışını olumsuz etkilemektedir.

Ödev konuna bir de çocuklar açısından bakıldığında neredeyse artık anaokulları dâhil çocuklara ev ödevi verilmektedir. Bu yaşlardaki çocuklar ev ödevlerini severek yapmakta, hatta bitirdiklerinde gururla ailelerine göstermek için can atmaktadırlar. Peki, ne oluyor da ilerleyen yaşlarda çocuklar ödev yapmaktan sıkılıyorlar. Çocukların ödeve karşı tutumunu etkileyen etkenlerin başında öğrencilere yaşlarına göre örneğin çok fazla Türkçe ödevi verilmesi gelebiliyor. Çocuğun yaşına göre fazla verilen ödevini tamamlayamayan çocuklara aile baskısı uygulanması ve çocukların bu durumdan bunalmaları onların ödeve karşı soğumalarına sebep oluyor. Diğer bir etken ise eğitim hayatının başlarında velilerin çocukları yerine onların ödevlerini takip etmeleri, “öğretmenin bugünkü ödevimiz neydi” cümlesine varıncaya kadar ödevi velilerin sahiplenmesi,  velilerin ödevleri çocuklarla beraber yapıyor olmaları; çocuklarda sorumluluk alma bilincinin gelişmesini engelliyor ve öğrenciler sorumluk almayı öğrenemiyor. Eğitim hayatında ilerleyen öğrenciler, anne ve babalarının ilk yıllarda olduğu gibi kendisi ile beraber ödev yapmasını bekliyor. Durum böyle olunca aile içindeki ilişkiler gerginleşiyor, verilen ödevler çocuklar ve aileleri için bir sorun haline geliyor.

Bu durumun oluşmasını engellemek için velilerin; ilkokul birinci sınıf ikinci dönemden itibaren çocukların kendi başlarına ödev yapma alışkanlığı kazanması konusunda çocuklarını desteklemeleri gerekiyor. Çocuğun zorlandığı noktalarda ona destek olarak, gerektiğinde onun yanında olunacağı gösterilerek onu cesaretlendirilmeli ve sorumluluk alma bilincinin oluşması sağlanmalıdır. Örneğin çocuğun zorlandığı, Türkçe çalışma kitabı cevapları için verilen bir ödev konusunda ona yardımcı olunmalıdır. Ödev yapmaktan sıkılmanın bir başka nedeni öğrencilerdeki konsantrasyon eksikliği olabilir. Dikkati toplamakta zorlanan ve bunun sonucu olarak ödevlerini yapamayan çocukların eğitim hayatındaki başarısı da bundan olumsuz etkileneceği için çocuğunda konsantrasyon eksikliği olduğu düşünen velilerin rehber öğretmen veya uzman danışmanlardan destek almaları yerinde olacaktır.

Yorum Yap