Canım Kitap Metni Etkinlik Cevapları


6. sınıf MEB Yayınları Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 22-23-24-25-26, Canım Kitap metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


1. ETKİNLİK

A. 

roman: İnsanın veya çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebî tür.
dalmak: Başka bir şeyle uğraşamayacak veya başka bir şeyi düşünemeyecek biçimde kendini bir şeye kaptırmak.
tecrübe: Bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamı.
sanat: Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık.

B. 

roman: Recaizade Mahmud Ekrem’in “Araba Sevdası” adlı romanını hiçbir kitapçıda bulamadım.
dalmak: Yaptığı işe öyle dalmış ki cüzdanının çalındığının farkına bile varmamış.
tecrübe: Yurtdışında kazandığı tecrübeler onu şirkette kısa sürede müdür yaptı.
sanat: Tarihi sanat eserlerini kaçırmak suçundan 10 yıl hapis yatmasına karar verilmiş.

2. ETKİNLİK

Giriş: Yazar insanların kitaplara düşkünlüğünün nedenini sormuş. Bu nedeni, insanların yalnız yaşadıklarına bağlamış.
Gelişme: Kitapların insanların en yakın dostu olduğundan bahsetmiş. İnsanların yolculuklara çıkarken yanlarına kitap aldıklarını, onları can yoldaşları olarak gördüğünü söylemiş. Kitaplar yok olduğunda yaşamanın çok güçleşeceğini, okumanın insanlar için bir ihtiyaç olduğundan bahsetmiş. Kitapların insanlara tecrübe kazandırdığını söylemiş. Fikir eserleriyle sanat eserleri arasındaki farkı bile getirmiş.
Sonuç: İnsanların kitapsız yapamayacağını, varolduğundan beri düşüncelerini bir şekilde birşeylere aktarma ihtiyacında olduğunu, kimi yazılan kitapların unutulduğunu, unutulmayanların da her düşünceden okuyucuya her daim arkadaşlık edeceğini söyleyip yazısını bitirmiş.

3. ETKİNLİK

(Örnektir)

KİTAPTAN DOST OLMAZ MI?

Bazen, o kadar kalabalık içerisinde yalnız olduğumuzu hissederiz. Etrafta bir koşuşturmaca, şarkı söyleyenler, oyun oynayanlar, gülüp eğlenenler, birbirine şaka yapanlar… Bizim dışımızda sanki başka bir hayat vardır. Kimse bizimle ilgilenmiyordur, kimse bizi ciddiye almıyordur. Buna karşın da kimseye güvenemiyoruzdur. Hiç kimse bizim istediğimiz mutluluğa götürecek yeterliliğe sahip değil gibi geliyordur. Böyle durumlarda kendimizi dış dünyaya kapatırız, yalnızlığı tercih ederiz.

Gerçekten öyle midir? Yalnız kalmayı mı tercih ederiz? Değil. Kimse yalnız kalmak istemez. Bizi anlayabilecek, bizi mutlu edebilecek bir insan ararız hep ama bulamayız. İşte tam o anda bir kitap, güneş gibi doğar hayatımıza. Bizi bambaşka dünyalara götürür. Hayatımızda hiç yaşamadığımız maceralar yaşatır. Daha önce varlığından bile haberdar olmadığımız yepyeni bilgiler nakşeder beynimize. Yalnızlığımızı alır götürür. Bize yaşadığımızı hatırlatır. Yüreğimizi açar. Aslında yalnız olmadığımızı hatırlatır bize kitaplar. En iyi dostumuz oluverirler bir anda. Bizi mutlu etmeyi amaç edinmişlerdir.

Kitaptan dost olur mu demeyin. Olur, bal gibi de olur. Seninle istediğin yere gelir. Her zaman yanındadır. İstersen seninle konuşur, istersen susar bir köşede bekler. İlgilenmediğin zaman küsmez sana. Yeniden okumak istediğinde nazlanmaz, açıverir sayfalarını. İstediğin yere gelir, seni de istediğin yere götürür. Kitap yaşatır seni.

Biz gerçek dostluklarda bunu aramaz mıyız? Küslükler, kırgınlıklar, kızgınlıklar hep dostlarımız her zaman yanımızda olmuyor diye değil midir? O zaman bana kitaptan dost olmaz demeyin. Beni yalnız görüp yaşamıyor, mutlu değil demeyin. Okuyorsam yaşıyorumdur. Okuyorsam, öğreniyorumdur, mutluyumdur. Beni mutlu etmeyi biliyorsa, en iyi dostum kitaptır.

4. ETKİNLİK

1- sabır/ -ım: sabrım
Cümle: Yaptığın şakalara artık sabrım kalmadı.
2- gönül / -ü: gönlü
Cümle: Yemek yemeye gönlün yoksa git odayı süpür.
3- omuz / -un: omzun
Cümle: Kuş uçar uçar, gelir senin omzuna konar.
4- fikir /-imiz: fikrimiz
Cümle: Bizim kitap okuma konusundaki fikrimiz gayet açık.

5. ETKİNLİK

çiçek: Kök halindedir
çiçekçi: çiçek – çi
çiçeklik: çiçek – lik
çiçekler: çiçek – ler
Bu eklerden hangileri eklendiği kelimeye farklı bir anlam kazandırarak yeni bir kelime türetmiştir?
Cevap: çiçekli ve çiçeklik kelimelerindeki -lik ve -çi ekleri, yeni bir kelime türetmiştir.
Kelimeye eklendiğinde yeni bir anlam kazandırmayan ek hangisidir?
Cevap: çiçekler kelimesindeki -ler eki yeni bir anlam kazandırmamıştır. -lar, -ler ekleri, geldiği ismi çoğul yapan eklerdir, anlamı değiştirmez.

6. ETKİNLİK

7. ETKİNLİK

Yapım Eki AlanlarHem Yapım Eki Hem Çekim Eki AlanlarÇekim Eki Alanlar
kitaplıkromancılarıneserlerinden
oluşturdugazetesinin
yazarlarıylasütunlarına
asmak
yaptık

6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın