4. Sınıf Engin Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Birey ve Toplum Tema Sonu Değerlendirme

4. sınıf Türkçe Engin yayınları çalışma kitabı, sayfa 20, 21, “Birey ve Toplum Teması” tema sonu değerlendirme cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. SORU

Örnektir.

Bu temada en çok “İhtiyar ve Üç Delikanlı” adlı metinden yararlandım çünkü, sadece kendimizi değil, gelecek nesilleri de düşünüp ona göre önlemler almamızın önemini kavramış oldum.

2. SORU

gözlük          gecelik
kulaklık       kolluk
kitaplık        suluk
çiftlik           başlık
sözlük          küllük
Cümleler:
– Kulaklığım cebimde dolanmış, kördüğüm olmuş.
– Kitaplığımda yeni kitaplar görünce çok sevindim.
– Yol kenarındaki çiftlikten dumanlar yükseliyordu.
– Garson tek tek masaları gezip küllükleri temizliyordu.

3. SORU

Belirli bir yerde bir arada yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için iş birliği yapan insanların tümünetoplum dendiğini biliyoruz. İnsanlar tek başlarına hayatlarını sürdüremezler. Mutlaka birbirlerine ihtiyaçları vardır. Toplumu oluşturan tüm insanların güzel, sağlıklı, uzun ömürlü ve mutlu yaşayabilmeleri için mutlaka birbirlerine yardım etmeleri ve ortak çıkarlarını kollamaları gerekir.

İnsanların yardımlaşmaya ve dayanışmaya gereken önemi vermemesi, toplumun parçalanmasına yol açar. Mesela, zenginlerin fakirlere yardım etmemesi, muhtaç insanların hırsızlık, kap kaç gibi kötü işler yapmasına neden olabilir. İnsan aç kalmamak için her kötü işi yapabilir. Toplum içinde de hırsızlık gibi kötü işler yaygınlaşırsa, o toplum bir süre sonra yok olur ve insan hayatı sona erer.

Her ne kadar insan birey olarak çok değerliyse de, bu değeri korumak ve yaşatmak için toplum içinde diğer insanların yardımına ihtiyacı vardır. Yaşamak için yardımlaşma ve dayanışma şarttır.

4. SORU

İki metin de, anlatım şekilleri farklı olsa da bir  öykü anlatmaktadır. Her iki metin de öğretici bir metindir. İki hikayede de yaşadığımız topluma katkıda bulunmamız gerektiğini anlatıyor.

5. SORU

ihityar ⇔ genç
gelecek ⇔ geçmiş
soğuk ⇔ sıcak
tatlı ⇔ acı
gece ⇔ gündüz
mutlu ⇔ üzgün
Cümleler:
– İyice ihtiyarladığı için kulakları iyi duymuyor.
– Yüzüğünü gündüz gözüyle arayalım, gece karanlığında bulamayız.
– Pasta çok tatlıymış.
– Takdir aldığımı görünce babam çok sevindi.

6. SORU

Örnektir

Ben, kötü olayla karşısında soğuk kanlı olabiliyorum. Çoğu kişinin panik yaptığı durumlarda ben sakin kalabiliyor ve yapmam gerekeni doğru bir şekilde yapabiliyorum. Bu gücümün, hayatımı kolaylaştıracağına inanıyorum.