5. Sınıf Cem Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Bir Çizgi Bin Dünya: Çizgi Karakter

5. sınıf Türkçe Cem Yayınları çalışma kitabı, sayfa 112, 113, 114, “Bir Çizgi Bin Dünya: Çizgi Karakter” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

bir-cizgi-bin-dunya-cizgi-karakter-cevap-anahtari

 

1. ETKİNLİK

1- İnsan ve hayvan bedeninin kemik çatısı: İSKELET

2- Bir cismin yerinin ve durumunun değişmesi: HAREKET

3- Kalşemle oluşmuş iz, hat: ÇİZGİ

4- Roman, hikaye, tiyatro vb. edebiyat türlerinde en önemli kişi: KAHRAMAN

5- Kılık, giysi: KIYAFET

2. ETKİNLİK

bir-cizgi-bin-dunya-cizgi-karakter-numaralandirma

NOT: Resimdeki sıralamada bir hata yapılmıştır. En üstteki kutunun numarası 7 olacaktır.

3. ETKİNLİK

Boşluklara Gelecek Ekler (Sırasıyla)

  • de, ki
  • -ki
  • -da
  • de
  • dei ki
  • -ki
  • -da, -de
  • -ki
  • ki

NOT: Tire (-) işareti bulunan ekler, kendisinden önceki kelimeye bitişik olarak yazılacaktır. İşareti olmayanlar ise ayrı olarak yazılacaktır.

4. ETKİNLİK

Örnektir

Bugs Bunny: Bu karakter konuşabilen bir tavşandır. Gri ve beyaz renklere sahiptir. İki ayağının üzerinde durabilir. Kulakları çok uzundıur. Havuç yemeyi çok sever. Sivri bir zekaya sahiptir. Kendisini avlamak isteyen bir avcıya karşı mücadele eder.

5. ETKİNLİK

Yazacağınız çizgi film seneryosuna göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

6. ETKİNLİK

Yazdığınız seneryoya göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

7. ETKİNLİK

Örnektir

TELEVİZYON SEYREDERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Televizyon, artık neredeyse hayatımızın tamamını kaplamaktadır. Ancak televizyonu çok fazla seyretmek ciddi göz hastalıklarına neden olmaktadır. Televizyonun yerinden, bakılacak mesafeye kadar her şey oldukça önemlidir.

Televizyon çapraz bir şekilde evin bir noktasına yerleştirilmelidir ve televizyon büyüklüğünün 2-5 katı uzaklığından seyredilmelidir.

Uzu süre televizyona bakmak yorgunluk, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara da neden olmaktadır. Bu da insanlara ciddi zararlar vermektedir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise, izlenen programların ya da dizilerin içeriğidir. Biz insanlar artık günümüzde televizyona o kadar bağımlı hale geldik ki her izlediğimiz programdan etkilenebiliyoruz.

İzlediğimiz programları özellikle yanımızda çocuklar varsa dikkat etmeliyiz. Çünkü rastgele izlediğimiz ve çocuklara izlettiğimiz programlar çocukların ruhsal gelişimlerini ters yönde etkileyebilmektedir.

Biz de televizyona kapılmamaya, televizyonun olumsuz etkilerinden korunmaya çalışmalıyız. Büyük ya da küçük hepimiz televizyonun kişiliğimize ve ruh sağlığımıza olan olumsuz yönde etkilerden korunmalıyız.

Alıntıdır. KAYNAK

8. ETKİNLİK

Yapacak işlere göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.