3. Sınıf Özgün Matbaacılık Çalışma Kitabı Cevapları

Aziz Türkiye’m

3. sınıf Türkçe Özgün Yayınları çalışma kitabı, sayfa 151, 152, 153, 154, 155, “Aziz Türkiye’m” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

aziz-turkiyem-cevap-anahtari

 

1. ETKİNLİK

Sınıfta öğretmeninizin söylediklerine göre bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

2. ETKİNLİK

Şiirde Bahsedilenler:

  • Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğundan.
  • Türkiye’nin kışından.
  • Türkiye’de yetişen bitkilerden
  • Türkiye’nin dağlarından.

3. ETKİNLİK

Şiirde Bahsedilen Yerler: Şiirde, Çukurova, Harran, Konya ovlarından; Erzurum, Bursa, İzmir, Antalya, Edirne, Bilecik, Yozgat, Kayseri şehirlerinden; Domaniç, Şemdinli, Vezirköprü yörelerinden, Dicle, Fırat, Çoruh nehirlerinden bahsedilmektedir.

Şiirde Yer Verilen Duygular: Ülke sevgisi, mutluluk, bağlılık.

4. ETKİNLİK

aziz-turkiyem-numaralandirma

5. ETKİNLİK

Örnektir

Taşın, toprağın her şeyden değerlidir,
Üzülürüm senden uzak kalınca.
Rüzgarın bir anne eli gibidir,
Kararmaz ufkun, güneş batsa da.
İnan canımdan çok seviyorum seni,
Yıldıramazlar canımı alsalar da.
Emin ol hiç bırakmayacağım seni,
Mutlu olacağım seninle ömür boyunca.

6. ETKİNLİK

Örnektir

Sevgili Arkadaşım…

Peri bacalarını mutlaka görmeni isterim. Nevşehir genellikle ünlü peri bacaları ile bilinir. Merkezi o kadar da ilgi çekici olmasa da Ürgüp, Uçhisar, Göreme gibi ilçelerinde bu peri bacaları yoğun dikkat çekmektedir. Her yıl peri bacalarını görmek için birçok turist Nevşehir’e gelmektedir. Peri bacaları tam bir doğa harikasıdır.

Görüşmek üzere..

7. ETKİNLİK

Bu etkinliği yaşadığınız ile göre kendiniz yapabilirsiniz.

8. ETKİNLİK

Yaşadığınız ilçenin özelliklerini, neyiyle meşhur olduğunu, doğal güzelliklerini göz önüne alarak afişi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

9. ETKİNLİK

Bu etkinliği tatilde gitmek istediğiniz yere göre nedenlerini de belirterek kendiniz yapabilirsiniz.

10. ETKİNLİK

Örnektir

03/05/2016

Sevgili Aykut,

Nasılsın? Ben çok iyiyim. Almanya’da doğduğunu ve Türkiye’ye hiç gelmediğini biliyorum. En kısa sürede bu güzel ülkeye gelip gezmelisin. Sana Türkiye’de gezmen gereken bir kaç yerden bahsedeceğim.

Önce İstanbul’u gezmelisin. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Boğaz manzarası, tarihi çarşıları, camileri insanı büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Özellikle boğazın kenarındaki Rumeli Hisarı’nı görmeni tavsiye ederim.

Daha sonra İzmir’i görmelisin. İzmir Ege’nin incisidir. Gezip görülecek çok yeri vardır. Saat Kulesi’ni görüp, oradan bir bayoz alıp Kordon boyunca yiye yiye denizin tadını çıkarabilirsin.

Türkiye’deki güzellikleri, gezip görülecek yerleri saymaya kalksam inan ki bu mektup sayfaları yetmez. Güzel ülkemin her bir köşesi, türlü güzellikler barındırır. En kısa sürede Türkiye’ye gelip gezebildiğin kadar yeri gezmeni isterim.

Hoşçakal…

Ahmet SÖNMEZ
İMZA