Ayakkabının Öyküsü Metni Etkinlik Cevapları


4. sınıf Özgün Matbaacılık Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 71-72-73-74-75, Ayakkabının Öyküsü metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


Ayakkabının Öyküsü Metni Etkinlik Cevapları

Ayakkabının Öyküsü Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

Sandal Sözcüğünün Farklı Anlamları:

sandal-agaci1- Sandal: Sandalgillerden, kerestesi sert ve kokulu bir ağaç.

 

 

 

 

 

 

sandal2- Sandal: İnsan taşıyacak biçimde yapılmış, kürekle yürütülen deniz teknesi

 

 

 

 

sandalet3- Sandal: Sandalet.

 

 

 

 

 

 

2. ETKİNLİK

Mezopotamya’da: Bugünkü ayakkabılara benzeyen ilk örnekleri bu medeniyet kullanmıştır. Yumuşak derili, kısa ökçeli makosenlere benzer ayakkabılar kullanırlardı.

Romalılar döneminde: Sağ ve sol ayaklar için ayrı ayrı kalıplanmış ayakkabılar üretmeye başlamışlardır. O dönemdeki ayakkabılar kişilerin toplum içindeki konumlarına ve cinsiyetlerine göre değişiyordu.

İngiltere’de: Ayakkabılara numara verme işlemi burada başladı. Kadınlar uzun etek giydiklerinden onların ayakkabılarına önem gösterilmiyordu. Ayakkabılar elde yapıldığı için ayakkabıcılara saygı gösteriliyordu.

Çin ve Japonya’da: Kadınların ayakları ne kadar küçükse o kadar zarif olacakları düşünülüyordu. Bu nedenle çocuk yaştan itibaren kadınlara küçük numaralı ayakkabılar giydirilyordu.

Afrika’da: Buradaki yerliler ayakkabılardan hoşlanmıyorlardı. Kaşiflerin giydikleri ayakkabıların, içlerindeki kötülüğü gişzlemek amacıyla giydiklerini düşünüyorlardı.

3. ETKİNLİK

Metinden çıkarılabilecek yargılar:

[x] O dönemde erkeklerin ayakkabıları çok rahatmış.

[x] Uzun etek, o dönemde kadınların gösterişli ayakkabılar giyinmelerine engel olmuştur.

4. ETKİNLİK

Karikatürde iki mağara adamı üstünde elbise olan diğer mağara adamıyla dalga geçiyorlar. Afrika yerlileri, kaşiflerin ayakkabı giymelerini, içlerindeki kötülükleri gizlemek için olduklarını düşünüyorlardı.  Karikatürde de, elbise giyen mağara adamının içindeki kötülükleri gizlemek için her yerini kapatan elbise giydiğini düşünüyor olabilirler.

5. ETKİNLİK

Toplumda süregelen bazı gelenek ve görenekler doğru olmayabilir, sorgulanmalıdır. Mesela görücü usulü ile evlenmek doğru değildir. Evlenecek kişilerin birbirlerini tanıdıktan sonra evlenmek için karar vermeleri daha doğrudur.

Moda olan şeyler çoğunlukla insanların rahatına ve bütçesine uygun olmayabilir. Örneğin yüksek topuklu ayakkabılar moda olmasına rağmen hem sağlıksız hem de gereksiz yere pahalıdırlar.

6. ETKİNLİK

a-o-nokta-birlestirme

7. ETKİNLİK

Ee, boşuna dememişler, parayı veren düdüğü çalar diye.

Tutumlu olmanın yararını anlatan atasözleri:

  • Damlaya damlaya göl olur.
  • Sakla samanı gelir zamanı.
  • Ak akçe kara gün içindir.
  • Ayağını yorganına göre uzat.

Atasözlerinin anlamları:

Çarık çarıkla, sarık sarıkla: İnsan, bilgi, beceri, yetenek vb. bakımdan kendi düzeyindeki ve kendisiyle ortak özellikleri taşıyan kişilerle arkadaş olur. Çiftçinin çiftçiyle, memurun memurla, öğrencinin öğrenciyle arkadaşlık etmesi gibi.
Cümle: O, bakanın kızı; seninle arkadaş olmaz. Ne demişler, çarık çarıkla, sarık sarıkla…

Dünya bol olmuş neye yarar pabuç dar olduktan sonra: Bu dünyada bolluk, bereket, güzellik, özgürlük, rahatlık, eğlence gibi insana mutluluk veren şeyler çoktur. Ancak bunlardan yararlanma imkanı olmayan kişiler için bunlar bir değer taşımaz.
Cümle: Avrupada yaşayan çocukların yaşam şartları çok iyi diye övünüyorlar ama Afrika’daki çocukları hiç düşünmüyorlar. Dünya bol olmuş neye yarar pabuç dar olduktan sonra.

8. ETKİNLİK

a.

İki elemanın farklı rapor vermelerini, elemanların bakış açılarındaki farklılıklara bağlıyorum. Biri olumlu bir bakış açısı sergilerken, diğeri olaylara olumsuz olarak bakmaktadır.

b.

Reklam:

Yolda yürürken rahat değil misiniz? Ayağınıza sürekli taşlar, dikenler mi batıyor? Ayaklarınız sürekli yaralanıyor mu?
Peki yolda yürürken ayaklarınıza bir şeyler batmasıni, ayaklarınız yaralanmasın ister misiniz? 
Cevabınız evet ise siz de ayakkabı kullanmalısınız. Ayakkabılar yumuşak tabanlı olduklarından yolda yürürken rahat edersiniz. Kalın taban yapısı sayesinde ayaklarınıza bir şeyler batmaz, ayaklarınız yaralanmaz. Böylece yolda daha rahat yürüyebilir, çok hızlı koşabilirsiniz.


4. Sınıf Özgün Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın