Araştırma Konuları

Atatürk’ün Kadınlarla İlgili Sözleri

Atatürk’ün Türk kadınları için söylediği, Türk kadını, kadınlarla ilgili sözleri içerikte bulabilirsiniz.

Atatürk'ün Kadınlarla İlgili Sözleri

Atatürk’ün Kadınlarla İlgili Sözleri

ATATÜRK’ÜN KADINLARLA İLGİLİ SÖZLERİ

• Bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz boşlama ve eksiklikten doğmaktadır.
(1923)

• Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye değersin.

• Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli ve hatta daha fazla bilgili olmaya zorunludurlar.
(1923)

• Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.
(1923)

• Bilinmektedir ki, her evrede olduğu gibi toplum hayatında dahi görev bölümü vardır. Bu genel görev bölümü arasında kadınlar kendilerine ilişkin olan görevleri yapacakları gibi aynı zamanda toplumun gönenci, mutluluğu için gerekli olan genel konuların da içinde olacaklardır.
31. 01. 1923, İzmir’de Halk İle Konuşma

• İnsanlar dünyaya yazgıda oldukları kadar yaşamak için gelmişlerdir. Yaşamak demek çalışmak demektir. Bundan dolayı bir toplumun bir organı çalışmada bulunurken diğer organı tembel olursa, o toplum felç olmuştur. Bir toplumun yaşamda çalışması ve başarmış olması için çalışmanın ve başarılı olabilmenin bağlı olduğu bütün sebep ve şartları onaylaması  gerekir. Bundan dolayı bizim toplumumuz için ilim ve fen gerek ise bunları aynı derecede hem erkek ve hem de kadınlarımızın kazanmaları gerekir.
31. 01. 1923, İzmir’de Halk İle Konuşma

• İnsan topluluğu bir ulus, erkek ve kadın denilen iki tür insanlardan oluşmaktadır. Olabilir mi ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim. Diğerini göz ardı edelim de, kitlenin tamamı ilerlemiş olabilsin? Olası mıdır ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Kuşku yok, ilerleme adımları, dediğim gibi iki tür tarafından birlikte, arkadaşça atılmak ve gelişme sahalarında yenilikle birlikte ilerlemek gereklidir.
Kastamonu,1925.

• Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile birlikte yürümez ise ilerlemesine teknik olarak olanak ve bilimsel olarak olasılık yoktur
(Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.153)

• …Kadınlarımızın genel görevlerde paylarına düşenlerden ayrı olarak kendileri için en önemli, en hayırlı, en erdemli bir görevleri de iyi ana olmaktır
(Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.156)

• Şuna inanmış olmak gereklidir ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.
(Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.89)

• Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya zorunludurlar.
(Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.156)

• Dünyanın hiç bir yerinde, hiç bir Ulusunda, Anadolu köylü kadınının üstünde emek vermiş bir başka kadın topluluğu gösterilemez. Dünyada hiç bir Ulusun kadını “Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, Ulusumu kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim” diyemez.”
(21.03.1923, Konya) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, s. 152)

• Bilinmelidir ki; yolumuz, büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilimsel, ahlaki, sosyal ve ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve destekçisi yapmak yoludur.
(Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt II, s.154-155)