3. Sınıf Özgün Matbaacılık Çalışma Kitabı Cevapları

Atatürk’le

3. sınıf Türkçe çalışma kitabı, sayfa 44, 45, 46, “Atatürk’le” dinleme metni etkinlik cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

» Atatürk’le dinleme metnini dinlemek için oynat tuşuna basınız.«


1. ETKİNLİK

Şiirde Atatürk adı başlık hariç 9 defa geçmektedir.

2. ETKİNLİK

Örnektir

Atatürk’ün en büyük ideali, milletini tam bağımsız, çağdaş ve ileri uygarlıklar düzeyine ulaştırmaktı. Onun diğer bir amacı da tüm ulusların barış içinde yaşamasıydı. Atatürk, Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir.

3. ETKİNLİK

Şiirin Konusu: Atatürk’e duyulan sevgi.
Şiirin Ana Duygusu: Huzurumuzu, özgürlüğümüzü ve saygınlığımızı Atatürk’e borçluyuz.

5. ETKİNLİK

Örnektir

14.11.2015

Sevgili arkadaşlar,

Bu mektubumda sizlere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıtacağım.

Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Başarılı bir öğrenim hayatı sonunda asker oldu. O zamanlar ülkemiz padişahlıkla yönetilmekteydi. Padişahlar, ülkemizi iyi yönetemiyordu. Ülkemizi düşmanlar işgal etmişti. Atatürk bu duruma çok üzülüyordu. Ülkesini ve milletini çok seven Atatürk bu duruma son vermeye karar verdi. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesine başladı. Atatürk’ün önderliğinde halkımız bir bütün olarak hep birlikte düşmanla savaşarak büyük bir zafer kazanarak düşmanları ülkemizden kovdular.

Atatürk bu zaferden sonra boş durmadı. Halkımıza önderlik ederek, ülkemizi padişahlık yönetimiden kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Ülkemizi çağdaşlaştırmak için bir çok yenilik yaptı. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti onun eseridir.

Atatürk iyi bir önder olmasının yanı sıra çocukları da çok severdi. Çocuklara, ülkenin geleceği olarak görürdü. Bu yüzden 23 Nisan gününü tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Atatürk, tüm yönleriyle sadece ülkemiz çocukları için değil, tüm dünya çocukları için örnek alınması gereken büyük bir liderdir.

Sevgilerimle…
İmza
Ahmet ÖZTÜRK

6. ETKİNLİK

1. Resim: Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.
2. Resim: Atatürk 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nda ordularımıza önderlik etmiş ve büyük bir zafer kazanmıştır.
3. Resim: Atatürk, kurtuluş mücadelesi için 23 nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır ve bu günü tüm çocuklara armağan etmiştir.

7. ETKİNLİK

Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur.
– Halkımız, bağımsızlığına kavuşabilmek için tek vücut olmuş ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanmıştır.
– Atatürk, herkesin örnek alması gereken büyük bir liderdir.