5. Sınıf Cem Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Atatürk Teması Temaya Hazırlanalım

5. sınıf Türkçe Cem yayınları çalışma kitabı, sayfa 29, “Atatürk Teması” Temaya Hazırlanalım cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. SORU

Anadolu Ajansı, Çocuk Esirgeme Kurumu, Demiryolları ve Limanlar Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Yolları, Devlet İstatistik Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, Etibank, Maden Tetkit Arama Enstitüsü, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türkiye İş Bankası …

2. SORU

Güzel Sanatlar: Edebiyat, Resim, Mimarlık, Müzik, Tiyatro, Sinema, Fotoğraf, Süsleme, Dans…
– Atatürk, güzel sanatların, bir milletin çağdaş bir seviyeye ulaşmasında önemli bir rolü olduğunu savunmuştur. “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diyerek, milletlerin oluşmasında ve ileriye gitmesinde güzel sanatların büyük etkisine dikkati çekmiştir.

3. SORU

Atatürk’ün Yazdığı Eserler: Nutuk, Medeni Bilgiler, Bölüğün Muharebe Eğitimi, Cumalı Ordugahı, Takımın Muharebe Eğitimi, Taktik Tatbikat Gezileri, Geometri, Subay ve Komutan il Konuşmalar
Atatürk elbette okumayı çok severdi. Okumayı sevmeyen, okumayan bir insan Atatürk’ün yaptıklarının yüzde birini bile yapamaz.

4. SORU

Bu soruyu kendiniz cevaplamanız gerekiyor.

5. SORU

Atatürk, savaşın çok kötü bir şey olduğunu çok iyi biliyordu. Barış olmayan yerde huzurun da olmayacağını dile getiriyordu. Huzurlu, sağlıklı bir hayat için dünyaya barışın hükmetmesi gerektiğine inanıyordu.
Dünya barışı için, hoşgörü, saygı ve eşitlik konularını herkesin anlaması ve uygulaması gerekir.