Atatürk Teması Temaya Hazırlık


7. sınıf Meram Yayınları Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 39, Atatürk Teması Temaya Hazırlık cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


1. SORU

Atatürk, Türk milletinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı yıllarda, büyük bir fedakarlık örneği göstererek, Türk milletine liderlik etmiş, milletimizi yok olmaktan kurtarıp, milletimize yeni ve çağdaş bir ülke hediye etmiştir. Atatürk sayesinde milletimiz özgürlüğüne ve refaha kavuşmuştur. Bu yüzden Atatürk, Türk milleti için çok önemli ve değerlidir.

2. SORU

Atatürk, ileri görüşlü bir şahsiyettir. Onun fikirleri, sadece bulunduğu döneme değil, geleceğe de ışık tutmuştur. Ülkemizi ileriye götürmek, gelişmesini sağlamak için günümüzde de Atatürk’ün rehberliğine ihtiyacımız vardır.

3. SORU

Atatürk, sanatın, bir milletin çağdaş bir seviyeye ulaşmasında önemli bir rolü olduğunu savunmuştur. “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diyerek, milletlerin oluşmasında ve ileriye gitmesinde güzel sanatların büyük etkisine dikkati çekmiştir.
Atatürk, dünyaya hakim olan tek kuvvetin bilim ve fen olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Ona göre bilim, meselelerin çözümünde tek etkili yoldur. Akıl ve ilmi rehber edinmek, ülkemizin medeniyette zirveye ulaşmasında, çağdaş ve huzurlu bir toplum olmasında, tüm dünyada söz sahibi olmamızda en etkili yoldur. Atatürk’ün, “İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir.” sözü, onun bilime ne kadar önem verdiğinin bir kanıtıdır.


7. Sınıf Meram Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayınız

İçerik Başlıkları

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!